Nowy gracz na rynku aplikacji biznesowych

Autodesk wprowadza na rynek oprogramowanie wspierające procesy biznesowe, dedykowane zarządzaniu cyklem życia produktów. To rozszerzenie dla typowych narzędzi inżynierskich.

PLM to dużo więcej niż rozwiązanie inżynierskie. To narzędzie, które powinno integrować sprzedaż, marketing i szereg innych, typowo biznesowych procesów. Częścią rozwiązań klasy PLM powinny być też mechanizmy wspierające zarządzanie dokumentacją.

Karl Osti, wiceprezes firmy Autodesk, odpowiedzialny za rozwój działalności w sektorze przemysłowym na region EMEA

Oferowane w formie usługi oprogramowanie PLM 360 to odpowiedź na dążenie do optymalizacji procesów biznesowych pod kątem osiągnięcia korzyści w obszarze produkcji. Autodesk na rynku rozwiązań PLM (Product Lifecycle Management) zamierza podążać ścieżką wyznaczoną przez Salesforce.com na rynku systemów CRM.

Oferowane przez Autodesk oprogramowanie sięga obszarów związanych z planowaniem produkcji, pracami badawczo-rozwojowymi, zarządzaniem jakością, zgodnością z normami, sprzedażą i obsługą klienta. "Taki model biznesowy sprzyja zaangażowaniu w zarządzanie cyklem życia produkcji wszystkich działów biznesowych" - twierdzi Karl Osti, wiceprezes firmy Autodesk, odpowiedzialny za rozwój działalności w sektorze przemysłowym na region EMEA.

Projektowanie i rozwój produktów

Autodesk PLM 360 ma wspierać działania związane z projektowaniem, tworzeniem i rozwojem produktów, dbaniem o ich zgodność z normami i jakością, a także obsługą posprzedażną i serwisem. Obsługiwane mają być procesy z zarządzania relacjami z dostawcami i podwykonawcami. We wrześniu 2012 oprogramowanie będzie dostępne w Polsce. System zostanie zlokalizowany pod kątem języka polskiego, ale także lokalnych przepisów i specyfiki rynkowej. W warstwie technologii oprogramowanie Autodesk PLM 360 opiera się na platformie firmy Amazon.com. Możliwe, że skierowane na rynek europejski rozwiązania nowej linii będą hostowane w całości w Europie. Prace nad rozwojem oprogramowania trwały prawie 3 lata. Obecnie zrealizowano około 40 wdrożeń.

Nowe rozwiązanie jest kontynuacją oferowanych dotychczas systemów wspierających projektowanie i zarządzanie dokumentacją inżynierską. Oprogramowanie ma charakteryzować się nowatorskim podejściem do systemów klasy PLM. "Większość konkurentów nadal oferuje rozwiązania oparte na mechanizmach opracowanych ponad 30 lat temu" - twierdzi Karl Osti. Środowisko Autodesk PLM 360 ma charakteryzować duża swoboda integracji z innymi rozwiązaniami biznesowo-inżynierskimi. To ma pozwalać na wykorzystanie systemu jako uzupełnienia dla konkurencyjnych rozwiązań PLM, m.in. pod kątem zastosowań pozainżynierskich. Autodesk zapowiada, że dotychczasowa współpraca z dostawcami konkurencyjnych rozwiązań PLM będzie kontynuowana.

Dostępne w modelu cloud oprogramowanie Autodesk PLM 360 ma charakteryzować elastyczny model naliczania opłat. Ceny subskrypcji na rynek europejski nie zostały ujawnione. W Stanach Zjednoczonych oferowane są dwa modele licencyjne. Licencja pozwalająca na modyfikowanie modeli procesów biznesowych i sposobu działania aplikacji kosztuje 75 USD miesięcznie za użytkownika. Licencja pozwalająca na korzystanie z narzędzi PLM bez możliwości definiowania własnych procesów to koszt 25 USD miesięcznie za użytkownika. Zapewne ceny obowiązujące w Europie zostaną ustalone na zbliżonym poziomie. Niewykluczone, że w Europie część funkcji będzie oferowana bezpłatnie. W ramach jednej opłaty dostępne są wszystkie moduły oprogramowania.

Potrzebne nowe rozwiązania klasy PLM

Przedstawiciele Autodesk, powołując się na prognozy analityków Gartnera, twierdzą, że dostępne na rynku rozwiązania klasy PLM nie spełniają pokładanych w nich nadziei. Wybrany przez koncern model cloud ma pozwalać na obniżenie barier wejścia w rozwiązania klasy PLM. "Z naszej perspektywy PLM to dużo więcej niż rozwiązanie inżynierskie. To narzędzie, które powinno integrować sprzedaż, marketing i szereg innych, typowo biznesowych procesów. Częścią rozwiązań klasy PLM powinny być też mechanizmy wspierające zarządzanie dokumentacją" - mówi Karl Osti.

Jego zdaniem, w wielu firmach narzędzia PLM są wykorzystywane tylko w obszarze zarządzania danymi inżynierskimi i wersjonowania. Małą popularnością cieszą się mechanizmy wspierające zarządzanie portfelem produktów, zmianą, zgodnością z normami. "W praktyce ich miejsce zajmują arkusze kalkulacyjne i inne aplikacje biurowe. Oznacza to, że narzędzia wbudowane w rozwiązania klasy PLM są zbyt skomplikowane i kosztowne" - dodaje Karl Osti.

Podkreśla on również, że wykorzystanie technologii cloud pozwoli uprościć procedury związane z wdrożeniem rozwiązań. "Złożoność implementacji klasycznych systemów PLM oraz powiązane z tym koszty znacznie obniżają użyteczność samych narzędzi. Uniemożliwiają też weryfikację przydatności oprogramowania przed finalizacją projektu wdrożeniowego" - twierdzi Karl Osti. Według niego, w przypadku najbardziej rozbudowanych rozwiązań koszty wdrożenia mogą sięgnąć nawet czterokrotności kosztów licencji oprogramowania. Zastosowanie modelu cloud ma umożliwić zakup wyspecjalizowanych narzędzi PLM również mniejszym firmom.


TOP 200