Nowy chiński procesor Loongson jest prawie tak wydajny jak pierwszy Ryzen

Chiny stawiają na własne komponenty. Loongson nie opiera się na żadnych zagranicznych licencjach. To pokazuje, w jakim kierunku zmierzają chińskie korporacje.

Loongson chce rywalizować z obecnymi liderami CPU

Loongson chce rywalizować z obecnymi liderami CPU

Chiny chcą stawiać na niezależność i obawiają się, że inni producenci instalują rozwiązania szpiegowskie w swoich komponentach. Z tego powodu pracują nad nowymi i własnymi technologiami - i jak widać osiągają na tym polu sukcesy, w dodatku w krótkim czasie.

Loongson 3A5000 to 4-rdzeniowy procesor o taktowaniu 2,3-2,5 GHz. Wykorzystuje 64-bitową architekturę Loongson GS464V, która składa się z czterech jednostek APU (jednostek arytmetyczno-logicznych) i dwóch 256-bitowych jednostek wektorowych na rdzeń. W praktyce nie wiadomo, na co się to przekłada - prawdopodobnie firma używa takich sformułowań tylko ze względów marketingowych.

Zobacz również:

  • Chiny mają zamiar podwoić produkcję chipów w ciągu najbliższych lat
  • Windows 12 i nadchodząca wojna układów AI

Procesory są sprzedawane do środowisk przemysłowych, laptopów, a nawet do niektórych serwerów.

Chiński producent chipów informuje, że Loongson 3A5000 jest wyposażony w dwa kontrolery pamięci DDR4-3200 i dedykowany moduł szyfrowania. Ma też cztery kontrolery HyperTransport 3.0 SMP, które pozwalają na działanie wielu procesorów w jednym systemie. Podobne rozwiązania znajdziemy w układach Intel Xeon i AMD Epyc.

3A5000 ma również nowatorską architekturę ISA (instruction set architecture), która jest podobna do x86 i ARM. Została jednak zbudowana od podstaw, aby uniknąć korzystania z zagranicznych licencji. To pokazuje, jak poważnie Chiny podchodzą do tworzenia autorskich rozwiązań.

Firma przekonuje, że nowe rozwiązanie jest o 10-20% bardziej wydajne niż poprzednie, co sprawia, że model 3A5000 jest o 50% szybszy niż 3A4000. Do tego zużywa o 30% mniej energii.

Obecnie trudno jest porównywać procesory Loongson do amerykańskich układów, ponieważ mają istotne różnie w architekturze. Mimo to chiński producent zapewnia, że 3A5000 uzyskał ponad 80 punktów w teście SPEC CPU2006, co plasuje go w tej samej kategorii wydajności, co wcześniejsze procesory AMD Ryzen i procesory Intela 6. generacji.

Jeszcze w tym roku firma wprowadzi na rynek 16-rdzeniowy model 3C5000.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200