Nowy Windows Subsystem for Linux ze wsparciem dla GUI

Microsoft zmodyfikował narzędzie Windows Subsystem for Linux, dodając do niego wsparcie dla układów GPU i graficznego interfejsu użytkownika (GUI), dzięki czemu użytkownicy komputerów Windows mogą uruchamiać jednym kliknięciem myszy zupełnie nową, udoskonaloną instancję Linuksa.

Firma ogłosiła tę ważną dla zwolenników systemu Linuksa informację na początku tego tygodnia podczas konferencji deweloperów Microsoft Build 2020. Konferencji, która jak większość organizowanych obecnie imprez IT, była wirtualnym wydarzeniem, transmitowanym na żywo w trybie online.

Microsoft opracował swego czasu narzędzie Windows Subsystem for Linux z myślą o tych programistach, którzy mają ochotę popracować w środowisku systemu Linux, opuszczając jednak tylko na ten moment swoje podstawowe środowisko pracy, jakim jest Windows.

Zobacz również:

  • Apple dalej na celowniku UE. Kolejne dochodzenie w drodze
  • Reinstalacja systemu Windows - z chmury czy lokalnie?
  • SUSE udostępniło kolejną wersję systemu SLES 15

Proszę jednak pamiętać, że WSL (czyli Windows Subsystem for Linux) nie był do tej pory w rzeczy samej nazwijmy to „prawdziwą” wersją Linuksa. Głównie z tego powodu, że narzędzie to nie obsługiwało graficznego interfejsu użytkownika systemu Linux, a wyłącznie interfejs tekstowy (czyli CLI, zwany też wierszem polecenia).

Microsoft zmienia to wyznaczając procesorom graficznym nową rolę. Będą one nie tylko obsługiwać interfejs GUI, ale przetwarzać również dane generowane przez aplikacje wykorzystujące technologię maszynowego uczenia oraz sztuczną inteligencję. To zupełnie nowa jakość, z jaką dotychczasowi użytkownicy narzędzia Windows Subsystem for Linux nie mieli do czynienia.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200