Nowy RISC DEC-a

Alpha, nowy procesor DEC-a zbudowany w architekturze RISC (reduced instruction set computing), uznany został przez specjalistów za najszybszy z oferowanych obecnie procesorów o zredukowanej liczbie instrukcji.

Alpha, nowy procesor DEC-a zbudowany w architekturze RISC (reduced instruction set computing), uznany został przez specjalistów za najszybszy z oferowanych obecnie procesorów o zredukowanej liczbie instrukcji. Najbliższym jego konkurentem jest 64-bitowy R4000 MIPS-a oraz procesory Sun Microsystems i Hewlett-Packarda. Nie jest jednak wykluczone, że szybkość nie okaże się najważniejszym atutem w walce o klientów. Wydaje się np., że IBM i Apple nie są zainteresowane w biciu rekordów szybkości, tylko raczej w obniżaniu ceny. W przyszłym roku IBM i Apple mają wprowadzić do swych produktów 32-bitowy procesor RISC wytwarzany przez Motorolę.

W pierwszej wersji, Alpha 21064, która już dziś jest gotowa, ma zegar o częstotliwości 150 MHz. W ciągu kilku miesięcy ma być gotowa nowe wersja, z zegarem 200 MHz. Wedle inżynierów DEC-a, Alpha osiąga 150 SPECmarks i chwilową szybkość 300 MIPS. Wyniki innych RISC-ów są niższe. PA-RISC 7100 produkowany przez H-P osiąga 120 SPECmarks przy 100 MHz; SuperSparc produkowany przez SUN-a pracuje na zegarze 50 MHz, a R4000 MIPS-a osiąga tylko 70 SPECmarks. Tak jak inne RISC-i, Alpha może wykonać 2 instrukcje na takt zegara i używa 64-bitowego systemu adresowania wirtualnego. Jej wyraźnym atutem jest szybość zegara. Udało się ją przyspieszyć na skutek dalszego ograniczenia liczby instrukcji - oświadczył jeden z inżynierów DEC-a. Taka decyzja, jak wiadomo, daje ujemny efekt polegający na tym, że te same obliczenia wymagają większej liczby operacji, a więc ostateczny efekt przyspieszonego zegara zostaje w jakimś stopniu osłabiony. Alpha została określona przez DEC a jako procesor 4-tej generacji i firma pracuje już nad procesorami piątej i szóstej generacji, które będą taktowane zegarem o częstotliwości 275 MHz. Alpha 21064 kosztuje 1650 USD za sztukę, przy zamówieniu 1000 sztuk lub więcej. Przy tej samej ilości R4000 kosztuje poniżej 1 tys. USD.


TOP 200