Nowy RHEL gotowy do pobrania

Użytkownicy systemu RHEL (Red Hat Enterprise Linux) mogą już przystąpić do jego aktualizowania. Właśnie pojawiła się nowa wersja tego oprogramowania, oznaczona numerem 8.5 Beta. Można je pobierać nie będąc subskrybentem kanału dystrybucji beta - wystarczy być właścicielem konta Red Hat.

Rys. Sandra Henry/Stocker

Co nowego mamy w RHEL 8.5? Przede wszystkim jest to konsola internetowa oparta na projekcie Cockpit, z której można realizować w czasie rzeczywistym operację aktualizowania jądra systemu. Do tej pory można to było robić wyłącznie za pomocą powłoki systemu.

Do konsoli wprowadzono też ulepszony mechanizm zarządzania metrykami wydajności, co pozwala precyzyjnie monitorować obciążenia takich elementów komputera, jak procesor, pamięć, pamięć masowa i zasoby sieciowe. Metryki można przy tym eksportować do postaci wykresów Grafana, co pozwala uzyskać precyzyjny obraz tego, jak serwer pracuje. Red Hat wzmocnił też w tej wersji systemu jego integrację z oprogramowaniem swojego programu Ansible DevOps.

Zobacz również:

  • Technologia AI zyskała nowego sprzymierzeńca
  • Nokia wybrała platformę Red Hat

Są tu jeszcze inne ulepszenia. Np. to iż wersja beta jest dostarczana z OpenJDK 17, najnowszą referencyjną implementacją oprogramowania open source Java SE. Jest również wyposażona w zabezpieczenie bazujące na sieciowym czasie NTS), z którego korzysta protokół NTP.

Produkcyjna wersja RHEL 8.5 pojawi się prawdopodobnie w połowie listopada.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200