Nowy Firefox z natywnym wsparciem dla macOS

Mozilla udostępniła wczoraj użytkownikom ostatnią w tym roku aktualizację przeglądarki Firefox (oznaczoną numerem 84), która odróżnia się od wcześniejszych wersji tego oprogramowania głównie tym, że zapewnia natywne wsparcie dla najnowszego układu CPU firmy Apple.

Firefox

Chodzi o układ M1, którego premiera miała miejsce kilkanaście dni temu. Przeprowadzane przez Mozillę test z wykorzystaniem benchmarku SpeedoMeter 2.0 pokazuje, że nowy Firefox uruchomiony na komputerze zawierającym taki procesor uruchamia się ponad 2 razy szybciej, a aplikacje internetowe pracują znacząco szybciej.

Warto w tym momencie przypomnieć, że Firefox 84 wspiera jeszcze technologię Adobe Flash, ale jest to ostatnia wersja tego oprogramowania współpracująca z takimi treściami multimedialnymi. Firefox 85 (jak i następne wersje) pożegna się już na dobre z tym rozwiązaniem.

Zobacz również:

  • Wirusy na Androida - popularne i niebezpieczne zagrożenia
  • Popraw komfort przeglądania sieci na służbowych smartfonach
  • Najlepsze przeglądarki sieciowe dla biznesu - jaki program wybrać?

Firefox 84 zawiera opracowany przez Mozillę szybki silnik renderowania WebRender, który znacząco usprawnia zadanie wyświetlania stron na komputerach MacOS Big Sur, komputerach Windows z intelowskimi procesorami graficznymi szóstej generacji oraz na laptopach Windows 7 i 8 zawierających intelowskie układy CPU. Mozilla obiecuje też, że podobny silnik pojawi się niedługo w kolejnej wersji przeglądarki Firefox dedykowanej dla komputerów z systemem Linux.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200