Nowy Canon PowerShot

Firma Canon wprowadza na rynek nowy model cyfrowego aparatu fotograficznego PowerShot G5 z przetwornikiem o rozdzielczości 5 milionów pikseli.

Nowy Canon PowerShot
Aparat wyposażono w jasny, 4-krotny zoom optyczny. Za przechwytywanie obrazu odpowiedzialny jest 5-megapikselowy przetwornik wykonany w technologii DIGIC (DIGital Imaging Core). Zdaniem producenta, zapewnia on znakomitą jakość obrazów rejestrowanych z prędkością 2 klatek na sekundę a także oszczędne korzystanie z energii, dzięki czemu żywotność akumulatora aparatu PowerShot G5 należy do najdłuższych na rynku wśród cyfrowych aparatów kompaktowych (nawet do 450 zdjęć z jednego ładowania).

Według danych Canona, w obiektywie PowerShota G5 całkowicie wyeliminowano zjawisko aberracji chromatycznej, które jest zmorą cyfrówek niższej jakości. Udało się to dzięki użyciu dwóch soczewek asferycznych. Dokładny i szybki autofocus został osiągnięty dzięki sterowaniu ogniskowaniem poprzez ruch zaledwie jednej, tylnej soczewki. w obiektyw wbudowany został neutralnie szary filtr optyczny, pozwalający na redukcję jasności o trzy stopnie, co pozwala na kreatywną kombinację długich czasów otwarcia migawki i dużego otworu przysłony przy fotografowaniu w mocnym oświetleniu. Ruchoma ramka automatyki ostrości i pomiaru światła (FlexiZone AF/AE) pozwala użytkownikowi wybrać w kadrze punkt, w którym ma zostać dokonany pomiar odległości i światła, co świetnie sprawdza się w przypadku obiektów położonych poza centrum a nawet na brzegu kadru a automatyczny bracketing ostrości sprawia, że aparat robi dodatkowe zdjęcia z ostrością ustawioną nieco przed i za obiektem.

Poza trybem w pełni ręcznym oraz trybami priorytetu przysłony i czasu otwarcia migawki, PowerShot G5 ma dwa tryby własnych ustawień użytkownika dla zapamiętania ulubionych ustawień aparatu, tryb portretowy i krajobrazowy dla uzyskania – odpowiednio - minimalnej lub maksymalnej głębi ostrości oraz Tryb zdjęć nocnych zapewniający długie czasy otwarcia migawki dla uzyskania realistycznych zdjęć odpowiednio zachowujących szczegóły zarówno w tle jak i na pierwszym planie. Funkcja StitchAssist działa w 5 trybach fotografowania dla precyzyjnego złożenia do 26 ujęć w zdjęcia panoramiczne lub plakatowe przy pomocy dołączonego oprogramowania PhotoStitch. W trybie filmowania można zarejestrować 180-sekundowe sekwencje obrazów ruchomych z dźwiękiem. Efekty fotograficzne zawierają efekt sepii, żywych kolorów, czerni i bieli, obrazu neutralnego oraz niewielkiego wyostrzenia.

Aparat potrafi zapisywać wykonane fotografie w trybie RAW, co pozwala na uzyskanie najwyższej możliwej jakości i całkowitej swobody przy dalszej obróbce zdjęcia. Wszechstronność działania aparatu dodatkowo podnosi automatyczny bracketing ekspozycji w zakresie ±2 stopnie co 1/3 stopnia, synchronizacja flesza po otwarciu lub przed zamknięciem migawki oraz funkcja wykonywania zdjęć w odstępach czasowych.

Aparat trafi do sprzedaży w Polsce w lipcu br. Jego cena ma wynosić ok. 4300 PLN.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200