Nowości rynkowe

Citrix wprowadza XenDesktop 5.5

Nowości rynkowe

Firma Citrix Systems wydała nową wersję narzędzia wirtualizacji desktopowej XenDesktop 5.5. Pośród nowych opcji warto wymienić technologię zaawansowanej personalizacji dostarczanych desktopów, usprawnienia związane z transmisją głosu oraz wideo przez LAN i WAN przy bardzo wysokiej skalowalności i lepszą obsługę różnych urządzeń, takich jak i tablety. Nową opcją pozyskaną w tym miesiącu od firmy RingCube jest Personal vDisk, zapewniający centralne przechowywanie pojedynczej kopii systemu Windows, która przy dostarczaniu desktopów VDI zostaje połączona z osobistym dyskiem wirtualnym, zawierającym aplikacje, dane oraz ustawienia każdego pracownika, zwiększając stopień personalizacji i ograniczając użycie zasobów pamięci masowej.

Kolejne zmiany dotyczą dostarczania desktopów za pomocą Citrix HDX do użytkowników mobilnych oraz zdalnych oddziałów firmy przez WAN. Obecnie odbywa się to trzykrotnie szybciej niż w poprzedniej wersji, przy mniejszym użyciu pasma i znaczącej redukcji ilości danych przesyłanych przez WAN podczas skanowania, drukowania (sześciokrotnie szybciej niż poprzednio), uruchamiania aplikacji oraz obsługi wideo (przekierowanie Flash). Wprowadzono także narzędzia do kontroli jakości usług, gwarantujące komfort pracy w zmiennych warunkach sieciowych.

Kolejną nowością jest lepsza obsługa aplikacji dostarczanych do urządzeń przenośnych za pomocą klienta programowego Citrix Receiver. Nowe oprogramowanie obsługuje ponad miliard urządzeń, w tym komputery Mac i PC, , smartfony i terminale oraz wszystkie popularne systemy operacyjne (Windows, Mac OS X, Linux), łącznie z nowymi środowiskami, takimi jak: Apple iOS, i Google ChromeOS. Nowością jest obsługa gestów i funkcji dotykowych w smartfonach i tabletach oraz dostosowanie sposobu pracy do charakteru urządzenia - w smartfonach użytkownicy wolą koncentrować się na dokumentach bez otwierania pełnego desktopu Windows, w tabletach wolą uruchamiać pojedyncze aplikacje.

XenDesktop 5.5 standardowo zawiera oprogramowanie XenClient 2, które umożliwia centralizowane zarządzanie desktopami pracującymi lokalnie w hypervisorach klienckich, jest to możliwe nawet bez połączenia z siecią, oraz XenApp 6.5, który dostarcza aplikacje w tej samej jakości co desktopy, skracając przy tym czas uruchomienia udostępnianego programu. Obecnie XenApp jest zintegrowaną funkcją XenDesktop, przy czym można zarządzać aplikacjami XenApp z poziomu konsoli XenDesktop Desktop Director. Dodatkową opcją jest obsługa interfejsu Aero systemu Windows oraz narzędzi administracyjnych App-V i System Center.

XenDesktop kosztuje od 95 USD za użytkownika lub urządzenie (w edycji obsługującej tylko VDI), kompleksowa wirtualizacja desktopów i aplikacji jest dostępna w edycjach Enterprise i Platinum, które kosztują odpowiednio 225 i 350 USD.


TOP 200