Nowości chmurowe od Citriksa

Firma Citrix zaprezentowała nowości związane z usługami cloud computing dla biznesu. Informacje zostały ogłoszone podczas ubiegłotygodniowej konferencji Citrix Synergy 2012, która miała miejsce w Barcelonie.

Większość aplikacji działa w systemach Microsoft Windows, ale systemy te nie były projektowane pod kątem obsługi z milionów nowych urządzeń konsumenckich. Odpowiedzią na ten problem jest projekt Citrix Avalon, którego zadaniem jest przekształcenie aplikacji i desktopów Windows w elastyczne rozwiązania w chmurze, z których można korzystać na dowolnym urządzeniu. Będzie on wprowadzony na rynek w dwóch wersjach, nazwanych roboczo Excalibur i Merlin. Excalibur uprości zarządzanie desktopami i aplikacjami, a także przyniesie bardziej skalowalne i bogatsze usługi multimedialne pod kątem udostępnienia na konsumenckich urządzeniach mobilnych.

Wersja Merlin uprości wdrożenia desktopów i aplikacji w środowisku cloud computing, a także wzbogaci rozwiązania XenApp i XenDesktop o mechanizmy koordynacji, samoobsługę i elastyczność wdrażania. W efekcie klienci będą w stanie szybko wdrażać aplikacje i desktopy Windows w elastycznym, prywatnym środowisku chmurowym w jednej lub wielu lokalizacjach, a także wykorzystywać chmury publiczne w modelu "moc obliczeniowa na żądanie" w zależności od zmieniających się potrzeb biznesowych.

Chmura od Citriksa wykorzysta Apache CloudStack

Citrix zapowiedział także rozszerzone wsparcie dla platformy Citrix CloudPlatform opartej na technologii Apache CloudStack. Wśród nowych partnerów technologicznych znalazły się takie firmy, jak Alcatel-Lucent, CA Technologies, Cisco i NetApp. Operatorzy telekomunikacyjni już rozpoczęli proces certyfikacji usług cloud pod kątem platformy Citrix CloudPlatform.

Nowy NetScaler

Citrix zaprezentował także nową generację platformy sieciowej NetScaler SDX, która miała premierę w zeszłym roku. Zadaniem NetScalera jest optymalizacja, bezpieczeństwo oraz kontrola dostarczania aplikacji oraz usług sieciowych, wprowadzając ultraszybkie równoważenie obciążenia, przełączanie treści, kompresję HTTP, pamięć tymczasową dla treści, akcelerację SSL, firewall aplikacyjny oraz kontrolę przepływu. NetScaler obecnie umożliwia klientom uruchamianie do 40 wirtualnych instancji na jednym współdzielonym urządzeniu SDX w sposób w pełni izolowany i niezależny. Narzędzia te

Platforma SDX będzie obsługiwała usługi sieciowe również od innych dostawców, wsparcie zapowiedzieli: Aruba Networks, BlueCat Networks, CSE SecureMatrix, Palo Alto Networks, RSA, Splunk, Trend Micro, Venafi i Websense.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200