Nowoczesna komunikacja

Telekonferencja w gabinecie lekarskim umożliwia przeprowadzenie szybkich konsultacji, redukując przejazdy do niezbędnego minimum. Ponieważ konsultacje są prowadzone przez lekarza rodzinnego, który kontaktuje się z ekspertem dysponującym dużą wiedzą w danej dziedzinie, razem z pomocą pacjentowi odbywa się także transfer części tej wiedzy. Lekarz rodzinny dzięki korzystaniu z wideokonferencji uzupełnia i poszerza swoją wiedzę, bazując na wiedzy eksperta. Kluczem do sukcesu nie jest tutaj samo istnienie wideokonferencji o wysokiej jakości obrazu, ale upowszechnienie jej do tego stopnia, by była codziennym narzędziem kontaktu, ułatwiającym pracę lekarzom znajdującym się w odległych ośrodkach.

Wideo w szkole

Nowoczesna technologia wideokonferencji o wysokiej jakości obrazu jest przyszłością także w szkolnictwie. W regionach o niewielkim zaludnieniu, w którym szkoły są rozproszone, można jej użyć do prowadzenia części zajęć lekcyjnych. Oczywiście, wymaga to odpowiedniego przygotowania pedagogów, programów nauczania oraz samych uczniów, ale przynosi w efekcie sprawną pracę szkół, lepsze wykorzystanie doświadczenia nauczycieli oraz szerszy dostęp do nowoczesnej technologii dla uczniów. Ma to kolosalne znaczenie w szkołach prowincjonalnych i może przyczynić się do zmniejszenia różnic rozwojowych między różnymi obszarami kraju. Jedyną barierą jest koszt - usługa musi być tania i powszechnie dostępna. "By całe przedsięwzięcie miało sens, koszt łącza dla szkoły nie powinien przekraczać 15 USD miesięcznie. Jest to dość trudne do osiągnięcia w krajach rozwijających się, gdzie infrastruktura jest dostępna od zaraz, ale jest bardzo kosztowna. Poprawa tego stanu rzeczy wymaga silnej pomocy ze strony organizacji rządowych, by przygotować warunki rozwoju dla organizacji na tyle dużej, by wybudowała nowoczesną infrastrukturę dla więcej niż jednego operatora" - wyjaśnia Massimo Migliuolo.

Nowoczesna technologia transmisji wideo umożliwia przeniesienie zajęć lekcyjnych do domu. Chociaż jakość transmisji wideo musiałaby być znacznie lepsza w stosunku do popularnych komunikatorów (Skype, MSN, Ekiga), po odpowiednim rozwinięciu infrastruktury, jest to w zasięgu technologii dostępnej już teraz. Bardzo ważną cechą jest wykorzystywanie otwartych standardów, a całość usług musi być dostępna w lokalnym języku.

W Bahrajnie rozpoczęto już prace nad ustaleniem standardu technologicznego przeznaczonego dla nowoczesnego nauczania. Standard taki mógłby być później wprowadzany do szkół w tym kraju. Stosowna umowa z instytucjami rządowymi została podpisana podczas konferencji Cisco Networkers 2010.

Wszystko w formie usługi

Ponieważ zakup urządzeń do wideokonferencji nie zawsze jest uzasadniony w przypadku małych i średnich firm, najkorzystniejszym rozwiązaniem jest utworzenie konsorcjum, które zbuduje niezbędną infrastrukturę i będzie ją wynajmować za opłatą. Niektóre firmy, zwłaszcza z sektora MSP, mogą skorzystać z takiego modelu, na przykład wynajmując czas pracy urządzeń w centrum telekonferencyjnym prowadzonym przez dostawcę usług. Model ten się bardzo dobrze sprawdzi, gdy w wielu miejscach będą udostępniane niedrogie usługi połączeń wideo. Wynajem ma być na tyle tani, by korzystanie z usługi było znacznie tańsze od podróży służbowych.

Oprócz wideokonferencji o wysokiej jakości obrazu, na rynku jest miejsce także dla transmisji obrazu o niższej rozdzielczości, wystarczającego do uzupełnienia standardowej rozmowy telefonicznej. Chociaż usługi takie oferują od kilku lat sieci komórkowe 3G, pokrycie nie zawsze jest wystarczające, ponadto koszt połączeń jest dość wysoki w porównaniu do transmisji IP. Wideokonferencja IP zapewnia znacznie lepszą jakość połączeń, ale potrzebuje łącza o dobrej przepustowości. Usługę telekonferencji telepresence oferuje już teraz niemiecki operator Deutsche Telekom w cenie od 2 tys. euro miesięcznie.


TOP 200