Nowoczesna klimatyzacja w DC – przepis na biznesowy sukces

Zaawansowane systemy chłodzenia w data center, wydajne i jednocześnie energooszczędne, to istotny czynnik zapewniający nieprzerwane świadczenie usług m.in. sklepów internetowych. Najlepsze serwery zawiodą, gdy towarzysząca im infrastruktura nie będzie spełniała optymalnych parametrów. Z tego artykułu dowiesz się, w jaki sposób określić swoje potrzeby w zakresie doboru rozwiązań w DC i jak wydajna klimatyzacja może wspierać realizację biznesu.

Foto: Vecstock / Freepik

Wydajność i dostępność usług Data Center decyduje o biznesie prowadzonym w sieci. Sklepy internetowe działają dziś praktycznie w modelu 24/7. Tu nie może być miejsca nawet na chwilowe przestoje. Klienci, których doświadczenie zakupowe zostanie zaburzone kilku czy kilkunastominutową niedostępnością usługi, zamkną stronę sklepu, wyjdą z jednej platformy zakupowej, przechodząc do kolejnej, która zaoferuje im płynne działanie.

Gdzie leży źródło wyzwań biznesu e-commerce? Jak właściciele sklepów i platform sprzedażowych mogą minimalizować ryzyko utraty ciągłości działania? Jak można zabezpieczyć się przed utratą potencjalnych zysków z internetowej sprzedaży?

Te pytania powracają co roku przed spodziewanymi peakami sprzedażowymi, jak chociażby zbliżającymi się Black Friday, Mikołajkami, świętami Bożego Narodzenia, Walentynkami czy innymi okresami wzmożonego ruchu na stronach i ponadprzeciętnych obrotów.

Wielu przyczyn potencjalnej niedostępności usług należy szukać u źródła, w data center – zarówno tych należących do operatorów platform sprzedażowych, jak i tych komercyjnych, świadczących usługi dla sklepów internetowych w ustalonych parametrach SLA.

Zarówno prywatne jak i komercyjne DC muszą zadbać o pełną dostępność usług.

Warto zwrócić uwagę na ważny czynnik utrzymania ciągłości świadczenia usług, który czasem była odsuwany na dalszy plan. To zarządzanie temperaturą pracy serwerów i instalacji w serwerowniach. Realnym katalizatorem naruszeń ciągłości działania może być wzmożony konsumpcjonizm i towarzyszący mu ponadnormatywny ruch w sieci, a więc przeciążenie i przegrzanie urządzeń w DC. Obecnie generowanie większej mocy obliczeniowej nie stanowi już problemu. Rozwój technologii serwerowych i łącz pozwala organizacjom skalować biznes i dostosować się do ruchu na platformach sprzedażowych. Pod warunkiem, że serce procesu, a więc centrum danych i zastosowane tam technologie wspierające computing, będą równie wydajne i nowoczesne.

Przeciętny użytkownik sklepu internetowego interesuje się front-endem i uzyskaniem optymalnego doświadczenia zakupowego. To, co „pod spodem”, jest daleko, poza jego zasięgiem. Po prostu usługa ma działać. By tak się stało, infrastruktura serwerowa, energetyczna, chłodzenie, alternatywne, awaryjne źródła zasilania, muszą być nie tylko w dobrej kondycji, ale też posiadać rozwiązania pozwalające szybko reagować na incydenty.

Stosowane w serwerowniach rozwiązania cały czas się zmieniają. Po części to efekt rozwoju technologii, ale też dostosowanie rozwiązań do realiów. Dziś usługi buduje się w oparciu o odpowiedzialny rozwój, energooszczędność, a wydajność zwiększa nie kosztem ceny usług. Tak też dzieje się w przypadku rozwiązań chłodzenia serwerów.

Czasy, gdy przyjemny chłód (który wymagał sporych nakładów energetycznych) w serwerowni kojarzył się z nowoczesnością, odeszły w niepamięć. Koszty chłodzenia instalacji serwerowych to istotny składnik całościowych kosztów dostarczenia usług. Nic dziwnego, że trend optymalizacji tej pozycji kosztowej rozwija się dynamicznie.

Efekt schładzania pracy urządzeń osiąga się obecnie w inny, bardziej odpowiedzialny i tańszy sposób, a jednocześnie zapewniający uzyskanie odpowiedniego stopnia bezawaryjności i ciągłości świadczonych usług.

Nowoczesna klimatyzacja serwerowni pozwala kontrolować kluczowe parametry, w tym: temperaturę oraz wilgotność, które odpowiadają za wydajność, czas pracy oraz żywotność serwerów. Właściwie dobrany i zainstalowany sprzęt powinien również aktywnie odprowadzać nagromadzone wewnątrz szafy ciepło.

Aby serwery działały prawidłowo, temperatura w miejscach, w których się znajdują, powinna utrzymywać się na odpowiednim poziomie. Niekontrolowany wzrost już o kilka stopni Celsjusza może skutkować usterkami, skończyć się poważnymi awariami, a nawet czasowym lub trwałym uszkodzeniem serwerowni. W tym kontekście blackout sieci bardzo często oznacza zatrzymanie pracy klimatyzatorów w szafach sterowniczych. A to może prowadzić do kilku potencjalnych problemów, w tym przegrzewania się urządzeń, skrócenia ich żywotności czy wystąpienia problemów z bezpieczeństwem - Marcin Lisowski, Product Manager Cooling Units, Rittal.

Dobrze dobrana klimatyzacja może ograniczać zanieczyszczenie instalacji (np. spowodowane osadzającym się na niej kurzem). To ważny czynnik, który nie tylko niweluje problem z jej czyszczeniem i konserwacją, lecz także znacząco ogranicza ryzyko zapychania się, a w konsekwencji – przegrzewania serwerów.

Jak wybrać klimatyzatory do szafy?

Ekspert Rittal z dziedziny chłodzenia, Marcin Lisowski, rekomenduje kilka ważnych kroków, które pomogą w określeniu aktualnych potrzeb organizacji i skonfigurowaniu odpowiedniego do skali biznesu rozwiązania.

1. Zbierz niezbędne informacje

Punktem wyjścia do doboru wydajnej i sprawdzonej klimatyzacji do serwerowni jest zawsze odpowiedzenie sobie na pytanie: „Co właściwie ma ona chłodzić?”. Należy zacząć od ustalenia: obciążenia cieplnego (generowanego wewnątrz szafy lub serwerowni), wymagań temperaturowych instalacji (w jakich może pracować bezpiecznie i wydajnie), maksymalnej temperatury, w jakiej będzie pracował klimatyzator, lokalizacji i kubatury samej szafy (jej wysokości, szerokości i głębokości) oraz warunków zewnętrznych (np. temperatury otoczenia lub pomieszczeń, w których znajdują się serwery).

2. Oblicz potrzeby klimatyzacji

Posiadając już informacje określające wymagane parametry, należy przejść do niezbędnych kalkulacji. Jeżeli chcemy mieć pewność, że nasze obliczenia są właściwe i potrzebujemy wsparcia - warto skorzystać z dedykowanego oprogramowania RiTherm, które pozwoli dobrać odpowiednie komponenty do naszej klimatyzacji. W razie problemów lub dodatkowych pytań – do naszej dyspozycji są również eksperci Rittal.

3. Dobierz i zamontuj klimatyzator

Ostatnim etapem jest sam wybór odpowiedniego klimatyzatora. W ofercie Rittal znajdują się urządzenia, które łatwo można dopasować do wspomnianej wcześniej charakterystyki i potrzeb danej organizacji. Rittal oferuje m.in. klimatyzatory przeznaczone do zabudowy naściennej, jak i dachowej, daje możliwość wyboru modułowej koncepcji klimatyzacji lub zastosowania wysokowydajnych klimatyzatorów o lekkiej budowie zapewniających energooszczędną klimatyzację obudów obsługowych i małych.

Należy pamiętać, że wybór odpowiedniego systemu schładzania serwerów choć w dużym stopniu uodporni organizację przed utratą ciągłości działania, będzie tyko częścią działań potrzebnych do optymalizacji procesu. Potrzebne są również działania z zakresu zarządzania, monitorowania i utrzymania usług. Dlatego przy wyborze rozwiązania i dostawcy warto zapytać o takie usługi jak:

Stały monitoring klimatyzacji, który pozwala śledzić kluczowe parametry, a w razie potrzeby - szybko i sprawnie reagować na ewentualne zagrożenia, zmiany i anomalie.

Regularna konserwacja i serwisowanie, w tym: czyszczenie filtrów czy wymiana niezbędnych podzespołów.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200