Nowoczesna infrastruktura IT to fundament transformacji

Materiał promocyjny Nowa normalność sprawiła, że część organizacji zadecydowała o przyspieszeniu realizacji planów digitalizacji biznesu i cyfryzacji licznych procesów wewnętrznych. Nowoczesna infrastruktura IT, wspierająca hybrydową chmurę budowaną z użyciem usług wielu dostawców, pozwalająca na automatyzację i prognozowanie zdarzeń z wykorzystaniem sztucznej inteligencji oraz napędzająca innowacje dzięki technologiom open source, ma do odegrania kluczową rolę w tych wysiłkach. O tym jak nowa rzeczywistość w epoce pandemii wpływa na priorytety firm w kontekście rozwoju technologicznego, o najnowszych trendach, wyzwaniach, szansach i technologicznych uwarunkowaniach sukcesu w erze chmury hybrydowej dyskutowano podczas niedawnej konferencji IBM CEE Virtual Summit.

W nieustannie zmieniającym się świecie jedno się nie zmienia: infrastruktura nadal ma znaczenie. Tak jak dekadę, dwie i trzy wcześniej, wciąż stanowi ona jeden z kluczowych elementów strategii IT. Jednak w odróżnieniu od tego co było wczoraj, dzisiaj już nie wystarczy jeden rodzaj infrastruktury. Trzeba łączyć i integrować różne technologie i modele przetwarzania danych – w firmowym centrum danych oraz w chmurze publicznej – żeby zaspokajać zróżnicowane potrzeby biznesowe, spełniać wymagania techniczne, zapewniać bezpieczeństwo oraz zgodność z regulacjami prawnymi.

Cloud computing – przy wszystkich swoich zaletach i korzyściach, jakie zapewnia biznesowi – nie jest odpowiedzią na każde wyzwanie. Właśnie dlatego masowa migracja wielu środowisk do chmury publicznej nie oznacza jednocześnie likwidacji firmowych centrów danych. Jak wynika z badania przeprowadzonego przez Forrester Consulting* aż 85% menedżerów odpowiedzialnych za IT twierdzi, że tradycyjna infrastruktura lokalna stanowi kluczowy element ich strategii hybrydowej.

Przy tym tylko środowiska, zbudowane w oparciu o najlepsze w danej dziedzinie rozwiązania i usługi oraz systematycznie wzbogacane o nowe, innowacyjne technologie, mogą skutecznie wspierać i napędzać prowadzoną na szeroka skalę transformację, która dla wielu firm jest aktualnie absolutnym priorytetem biznesowym.​Zapraszamy do obejrzenia nagrania

z IBM CEE Virtual Summit

https://ibm.6connex.com/event/2021/CEEInfraSummit

Działaj dziś, śpij spokojnie jutro

Nie powinno nikogo więc zdziwić, że ze wspomnianego badania Forrester Consulting wynika, iż ponad połowa organizacji planuje w ciągu najbliższego roku rozbudowę lub odświeżenie infrastruktury a 75% w perspektywie dwóch lat zwiększy swoje inwestycje w infrastrukturę IT. Te działania są powiązane z przyspieszaniem cyfrowej transformacji. Nowe projekty wymagają zastosowania nowoczesnej technologii. To tym bardziej istotne, że wiele projektów infrastrukturalnych było w ciągu poprzednich kilku lat wstrzymywanych i odkładanych na później. Teraz nadszedł czas na nadrobienie zaległości.

Co ciekawe, z punktu widzenia menedżerów IT kluczowe zalety środowisk hybrydowych to otwartość i elastyczność. I właśnie dlatego technologie open source stanowią integralną część każdej strategii chmury hybrydowej. Gwarantują one nie tylko wspomnianą otwartość i elastyczność, ale także zapewniają większą efektywność i skalowalność.

Natomiast dzięki temu, że środowisko hybrydowe umożliwia łatwe i bezpieczne przenoszenie danych oraz aplikacji uznawane jest powszechnie za najlepsze rozwiązanie, które pozwala ze spokojem czekać na wszystkie zmiany, jakie przyniesie przyszłość.

Oferta na miarę wyzwań

Oferta infrastruktury IBM dla chmury hybrydowej jest szeroka i ma kompleksowy charakter. Pozwala efektywnie automatyzować i modernizować procesy oraz modele biznesowe a także prognozować przyszłość, co pozwala na ograniczenie kosztów utrzymania a także zwiększenie dostępności i zapewnienie ciągłości biznesowej. Dzięki wzbogaceniu jej o technologie open source od Red Hat umożliwia budowanie środowisk stanowiących solidny fundament dla rozwoju innowacji. Wszystko to sprawia, że doskonale wspiera najważniejsze przedsięwzięcia transformacyjne podejmowane przez organizacje: integrację i hybrydyzację środowisk IT, modernizację i konteneryzację aplikacji oraz zwiększanie ich bezpieczeństwa i odporności na awarie.

Technologie kontenerowe i konteneryzacja aplikacji z wykorzystaniem Kubernetes to jeden z najważniejszych trendów ostatnich lat. W ten sposób firmy zapewniają sobie skalowalność i przenośność aplikacji w hybrydowych środowiskach IT, a przy tym osiągają wyższy poziom utylizacji posiadanych zasobów. Dlatego organizacje aktywnie poszukują rozwiązań, które będą optymalnie wspierać konteneryzację.

Propozycja IBM to platforma integrująca firmowe serwery i systemy pamięci masowych a także usługi IBM Cloud z oprogramowaniem Red Hat Openshift. Według analityków Forrester** w wyniku połączenia technologii Red Hat oraz IBM powstała jedna z najlepszych ofert na rynku tzw. MCDP (Multicloud Container Development Platform), zarówno z punktu widzenia programistów jak i administratorów - ponieważ perfekcyjnie wciela w życie ideę „buduj raz, wdrażaj wszędzie” (build once, deploy anywhere).

Infrastrukturalny skok kwantowy

Obserwowanie i analizowanie przeszłych oraz aktualnych trendów to jedno. Nie można jednak pomijać w swoich analizach przyszłości. Cały czas trzeba mieć szeroko otwarte oczy i uważnie nasłuchiwać, żeby nie przegapić technologicznego next big thing.

Jedną z technologii, która ma prawdziwie rewolucyjny potencjał jest przetwarzanie kwantowe. IBM jako pierwsza firma w branży zainicjowała budowę komputerów kwantowych przeznaczonych dla biznesu, inżynierii i nauki. IBM chce, żeby informatyka kwantowa stała się ogólnie dostępna dla wszystkich. Wymaga to stworzenia kompletnego środowiska pozwalającego na wykorzystanie technologii kwantowych i jednocześnie aktywne poszukiwanie ich praktycznych zastosowań. Chodzi więc nie tylko o budowę uniwersalnych komputerów kwantowych, ale również stworzenie szerokiej społeczności wspierającej nową technologię. Takie podejście ma przyspieszyć jej adopcję i transformację całych sektorów gospodarki i nauki. Dlatego IBM Quantum to inicjatywa otwarta, do której może dołączyć każdy.

Wiedza i doświadczenie na żądanie

To tylko kilka wybranych tematów, na które dyskutowano podczas IBM CEE Virtual Summit. Eksperci IBM podczas dynamicznych wystąpień dzielili się swoimi przemyśleniami i praktycznymi wnioskami na temat wykorzystania nowoczesnej infrastruktury IT w hybrydowych środowiskach multi-cloud, opowiadali o rozwiązaniach kognitywnych, projektach cyfrowej transformacji, przedstawiali konkretne przykłady i wyniki ciekawych badań – jedno z nich skupiało się na użytkownikach pamięci masowej.


Nowoczesna infrastruktura IT to fundament transformacji


* The Key To Enterprise Hybrid Cloud Strategy, Forrester Consulting, styczeń 2021

** The Forrester Wave™: Multicloud Container Development Platforms, Q3 2020, Forrester Research