Nowi szefowie IBM, MS i Xerox

Od początku stycznia trzy duże korporacje, IBM, Microsoft i Xerox, mają nowych dyrektorów generalnych swoich polskich oddziałów.

Największą niespodzianką było pojawienie się na stanowisku dyrektora generalnego IBM Polska i krajów bałtyckich Czecha. I nie jest on tylko pełniącym obowiązki do czasu znalezienia następcy odchodzącego Polaka.

Migracje z południa do IBM i Microsoft

Ales Bartunek przejmuje kierownictwo firmą po Annie Sieńko, która będzie "kontynuować karierę na wysokim stanowisku menedżerskim w strukturach regionalnych IBM Europa Środkowo-Wschodnia". W komentarzach w serwisie Computerworld.pl pojawiają się z głosy, że Ales Bartunek to "dobry menedżer".

Jak podaje IBM Polska w oficjalnym komunikacie, Ales Bartunek ma bogate doświadczenie w pracy dla klientów z sektora finansowego i administracji publicznej. Przez ponad siedem lat zasiadał na stanowisku dyrektora generalnego IBM Czechy, a następnie w regionie Europy Środkowo-Wschodniej na stanowiskach kierowniczych w działach IBM Systems and Technology Group oraz Sales and Delivery. Do Polski trafił z IBM Turcja, gdzie był dyrektorem generalnym. W IBM pracuje od ponad 14 lat, zaczynał jako dyrektor sprzedaży dla sektora publicznego w Czechach. Ales Bartunek jest absolwentem Czeskiej Politechniki w Pradze, specjalizacja technologia lotnicza. Przed rozpoczęciem kariery w IBM pełnił funkcje techniczne, sprzedażowe i kierownicze w czeskich firmach z rynku IT oraz w instytucjach finansowych.

Po ponad dwóch latach nieobecności do Polski wrócił Ronald Binkofski. Zastąpił Jacka Murawskiego na stanowisku dyrektora generalnego polskiego oddziału Microsoftu. Nieoficjalnie mówi się, że Murawski może objąć kierownictwo polskiego oddziału innego międzynarodowego producenta oprogramowania. Dariusz Piotrowski, pełniący przez ostatnie trzy miesiące obowiązki dyrektora generalnego Microsoft Polska, ponownie skupi się na swojej głównej roli dyrektora działu Developer and Platform Group. "O ile decyzja o wyjeździe z Rumunii i pozostawieniu mojego zespołu była trudna, o tyle jestem dumny, że moje dotychczasowe wysiłki i osiągnięcia zostały docenione i powierzono mi zadanie kierowania Microsoft w Polsce" - mówi Ronald Binkofski.

Ronald Binkofski przejmuje stery w polskim oddziale Microsoft po ponad dwóch latach kierowania oddziałem Microsoftu w Rumunii. Już wcześniej był związany z polskim biurem firmy, do którego dołączył w 2006 r. Przez ponad cztery lata kierował działami Developer and Platform Group oraz Marketing and Operations. W latach 1995-2004 pracował w Software AG, gdzie karierę rozpoczął w dziale rozwoju oprogramowania. Był odpowiedzialny za rozwój biznesu Software AG w Afryce i regionie Europy Środkowo-Wschodniej. Od 2000 r. Ronald Binkofski zarządzał oddziałami Software AG w Polsce, Rosji i Czechach.

Nowy prezes Xerox w Polsce

Pierwszy tydzień stycznia przyniósł zmianę prezesa zarządu Xerox Polska. Stanowisko objęła Kinga Piecuch, która pełniła funkcję członka zarządu oraz dyrektora sprzedaży i marketingu polskiego oddziału firmy. Marzena Tarkowska, dotychczasowy prezes, awansowała do globalnych struktur firmy na stanowisko GDO Head of Strategy. Będzie odpowiedzialna za strategię i rozwój usług z portfolio Xerox.

Kinga Piecuch związana jest z Xerox Polska od 2006 r. Jako dyrektor sprzedaży i marketingu zarządzała strukturą handlową firmy w Polsce. Nadzorowała tworzenie i wdrażanie strategii marketingowych i sprzedażowych nowych produktów oraz usług z zakresu ITO i BPO. "Obecna sytuacja wymaga intensywnych, proaktywnych działań, sprawności w pozyskiwaniu klientów i partnerów biznesowych oraz wspólnej pracy na rzecz pomyślności i satysfakcji klientów, kontrahentów i pracowników. Jako prezes będę dążyć do stałego zwiększania udziału Xerox na krajowym rynku, zarówno w obszarze produktowym, jak i usług biznesowych" - zapowiada Kinga Piecuch.

Kinga Piecuch w latach 2000-2006 pracowała w IBM Polska, stopniowo awansując ze stanowiska key account manager, na stanowisko dyrektora handlowego odpowiedzialnego za sektor małych i średnich przedsiębiorstw. Wcześniej pracowała w Kancelarii Prezydenta RP.

Zmiany nie tylko wśród prezesów

- Od początku 2013 r. za działalność konsultingową SAP w Polsce odpowiada Małgorzata Wiśniewska. Zastąpiła Jacka Szczepańskiego, który kierował konsultingiem SAP Polska przez niemal dekadę.

- 10 stycznia br. Rada Nadzorcza Sygnity powołała Bogdana Zborowskiego na członka zarządu i wiceprezesa ds. sprzedaży odpowiedzialnego za sektor bankowo-finansowy.

- Tomasz Buka objął stanowisko dyrektora marketingu i sprzedaży Działu Hardware w ABC Data.

- Od 1 stycznia do dwuosobowych zarządów spółek Enigma SOI oraz Pacomp powołani zostali Paweł Luksic i Marek Wołoszyn, co ma związek z rozpoczętym jesienią 2012 r. procesem transformacji Centrum Kompetencyjnego Bezpieczeństwa Grupy COMP.

- Sławomir Komiński został dyrektorem e-commerce Grupy Komputronik.

- Sławomir Kubiczek objął stanowisko dyrektora sprzedaży rozwiązań chłodnictwa i klimatyzacji precyzyjnej w Schneider Electric Polska.

- Z początkiem lutego do zarządu Grupy Nokaut dołączą Sławomir Topczewski, który będzie pełnił stanowisko COO, i Stefan Nowak, który będzie odpowiedzialny za współtworzenie i realizację strategii oraz rozwój nowych przedsięwzięć.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200