Nowe zabezpieczenia Windows 11 wymagają reinstalacji systemu

Aby skorzystać z antywirusa opartego na bazie sztucznej inteligencji konieczna będzie reinstalacja systemu operacyjnego Windows 11.

Microsoft zaprezentował nową funkcje bezpieczeństwa, która trafi na komputery wyposażone w system operacyjny Windows 11. W kompilacjach testowych dla użytkowników zarejestrowanych w programie Windows Insider pojawiło się rozwiązanie o nazwie Smart App Control. W praktyce jest to nowoczesny antywirus wykorzystujący do swojego działania sztuczną inteligencję opartą na chmurze. Całość służy do blokowania niezaufanych i podejrzanych programów.

Zabezpieczenia systemu operacyjnego Windows 11
Źródło: microsoft.com

Zabezpieczenia systemu operacyjnego Windows 11

Źródło: microsoft.com

Najnowsze rozwiązanie zostało zaimplementowane w systemu operacyjnym Windows 11 o numerze kompilacji 22567 lub nowszej. Opcja znajduje się w Ustawieniach, w sekcji Zabezpieczenia systemu Windows, w obszarze Kontrola aplikacji i przeglądarki. Domyślnie funkcja jest wyłączona. Włączenie jej wymaga sporego zaangażowania ze strony użytkownika. Microsoft wymaga bowiem całkowitej reinstalacji systemu operacyjnego za pośrednictwem rozwiązania Windows Update.

Zobacz również:

  • Microsoft wdraża nową wersję Windows 11, która nie wymaga TPM
  • Firmy zajmujące się AI podpisują nowe dobrowolne zobowiązania. Chodzi o bezpieczeństwo

W przyszłości Smart App Control stanie się jednym z elementów systemu zabezpieczeń Windows Defender. Nowa wersja antywirusa oparta na sztucznej inteligencji nie będzie bazować na liście zaufanych aplikacji. Rozwiązanie wymaga dostępu do sieci, aby stale analizować zagrożenia w chmurze oraz pobierać najnowsze raporty bezpieczeństwa.

Aktualnie Smart App Control pozostaje we wcześniej fazie rozwoju. Nie wiemy kiedy funkcja zostanie wdrożona dla wszystkich użytkowników systemu Windows 11. Spodziewamy się, że stanie się to dopiero za kilka miesięcy - możliwe, że razem z dużą aktualizacją rozwojową. Microsoft prawdopodobnie dopracuje rozwiązanie i jego sposób implementacji, aby reinstalacja systemu operacyjnego stała się zbędna.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200