Nowe wyzwania dla dyrektorów finansowych

Z badania Ernst&Young wynika, że dyrektorzy finansowi w najbliższej przyszłości będą musieli zmierzyć się z nowymi wyzwaniami, pracując w środowisku niepewnych rynków i zmian w przepisach, globalizacji i szybkiego wzrostu rynków wschodzących.

Krajobraz biznesowy będzie się zmieniał i konieczne będzie nowe zdefiniowanie strategii organizacji. CFO staje przed wyborem: pozostać bezpiecznie w tradycyjnym silosie finansów i dbać o wyniki finansowe, ciąć koszty oraz być hamulcem dla wszelkich nietypowych pomysłów zarządu, czy przystosować się do nowej rzeczywistości, uzupełnić swój zestaw umiejętności i pozycjonować się jako lider funkcji finansowej. Wielu CFO nie będzie miało wyboru - konieczne będzie obranie trudniejszej drogi.

Firmy także będą musiały podjąć decyzję - przyjąć dyrektora finansowego z zewnątrz, spoza korporacyjnej kultury, czy rozwinąć program znajdowania i rozwijania talentów z samej organizacji.

Zobacz również:

  • 10 błędów, które mogą zablokować innowacje IT
  • Szef Intela określa zagrożenie ze strony Arm jako "nieistotne"

Eksperci Ernst&Young próbowali zdiagnozować najważniejsze problemy przed którymi staną w przyszłości CFO i stworzyć listę najważniejszych umiejętności i cech, które każdy aspirujący do tej pozycji powinien posiadać. Nie jest to krotka lista.

Dwie trzecie respondentów badania uważa, że tytuł dyrektora finansowego nie opisuje już w sposób adekwatny tej funkcji. Od dawna panowało przekonanie, że osoba, która chce osiągnąć stanowisko CFO powinna posiadać "zrównoważone CV". Często była to rada dla osób zaczynających karierę: zdobądź jak najwięcej doświadczeń, pracuj w różnych dziedzinach biznesu, nie tylko w obrębie funkcji finansowych.

Cechy, które powinien posiadać CFO przyszłości to:

  • Doświadczenie w finansach.
  • Orientowanie się w zagadnieniach rynkowych.
  • Doświadczenie w zarządzaniu i administracji.
  • Równowaga między umiejętnościami tradycyjnymi i nowymi.
  • Zdolności przywódcze, umiejętność budowania zespołu.
  • Doświadczenie międzynarodowe, zwłaszcza na rynkach wschodzących.
  • Doświadczenie w projektach transformacji organizacji finansów.
  • Umiejętność zbudowania dobrych relacji z zarządem.

Wśród respondentów, 82% uważa, że CFO ma obowiązek być mentorem i trenerem dla przyszłych liderów finansowych w firmie. Zarządy i inwestorzy oczekują, że menedżerowie będą przygotowywali plany sukcesji w swoich działach. Zważywszy jednak, jak dużo czasu CFO powinien poświęcać na relacje z inwestorami, technologię, strategię i kwestie operacyjne, trudno wyobrazić sobie, że będzie miał czas na wyszukiwanie talentów i szkolenie nowej generacji finansistów.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200