Nowe układy Intel Max biją rekordy wydajności

Intel zaprezentował wczoraj oficjalnie produkty należące do nowej linii Max Series, które zostały zaprojektowane z myślą o obliczeniach wymagających wysokiej wydajności (chodzi o komputery HPC) i korzystających ze sztucznej inteligencji (SI).

Grafika: Intel

Nowe produkty - składające się z procesorów Intel Xeon CPU Max Series (noszące kodową nazwę Sapphire Rapids HBM) i Data Center GPU Max Series (noszące kodową nazwę Ponte Vecchio) - zostaną najpierw zainstalowane w superkomputerze Aurora, który znajduje się w Argonne National Laboratory.

Superkomputer Aurora zacznie pracować w 2023 roku i prawdopodobnie będzie wtedy pierwszym systemem obliczeniowym mającym moc większą niż dwa eksaflopy. Będzie to również pierwszy system bazujący na nowej architekturze, która potrafi parować ze sobą jednostki CPU z procesorami graficznymi linii Max Series. System będzie się składać z ponad 10 000 serwerów kasetowych, z których każdy będzie zawierał sześć procesorów graficznych linii Max Series i dwa procesory Xeon Max.

Zobacz również:

  • Jakie smartfony sprzedają się w Europie?
  • Intel wstrzymuje rozbudowę swojej fabryki w Izraelu
  • Pamięci GDDR7 pojawią się na rynku w 2025 roku

Nowe produkty zadebiutują w Argonne National Laboratory, jednak Intel oczekuje, że wkrótce wkroczą one szerszą ławą do centrów danych, gdzie będą obsługiwać aplikacje wykorzystujące sztuczną inteligencję oraz maszynowe uczenie. Aplikacje te będą w stanie rozwiązywać problemy związane z kryzysem klimatycznym – chodzi o globalne ocieplenie - oraz projektowaniem nowych leków.

Wspomniane procesory Xeon Max mogą zawierać do 56 rdzeni obliczeniowych. Intel twierdzi, że procesor zapewnia prawie pięć razy lepszą wydajność w porównaniu z konkurencją w rzeczywistych obciążeniach HPC oraz konsumuje o 68% mniej energii niż klaster AMD Milan-X.

Z kolei procesor graficzny Max skład się ze stu miliardów tranzystorów, które upakowane są w 47-płytkowej obudowie. Procesor oferuje do 128 gigabajtów (GB) pamięci o wysokiej przepustowości oraz zawiera 408 MB pamięci podręcznej L2 i 64 MB pamięci podręcznej L1. Wspiera też technologię natywnego przyspieszenia noszącą nazwę ray tracingu, która znajduje zastosowanie w naukowej wizualizacji i animacji.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200