Nowe trendy w elektronice

Choć CES to targi koncentrujące się na prezentacji technologii konsumenckich, to wiele z nich - zwłaszcza związanych z telekomunikacją - zaciera granice między tym co konsumenckie, a co znajduje zastosowanie w firmach.

Choć CES to targi koncentrujące się na prezentacji technologii konsumenckich, to wiele z nich - zwłaszcza związanych z telekomunikacją - zaciera granice między tym co konsumenckie, a co znajduje zastosowanie w firmach.

Nowe trendy w elektronice

Miniaturowy projektor 3M może być zainstalowany nawet w telefonie.

Consumer Electronics Show (CES) to największe na świecie targi poświęcone elektronice użytkowej. W tym roku udział w nim wzięło ponad 2700 wystawców prezentujących sprzęt i oprogramowanie. Jak szacują organizatorzy, styczniową edycję CES odwiedziło ponad 140 tys. osób - producentów, dystrybutorów i przedstawicieli prasy. CES to niepowtarzalna możliwość bezpośredniego zapoznania się z nowinkami technologicznymi. Niektóre z nich mają duże szanse odegrać znaczącą rolę w rozwoju rynku elektroniki użytkowej. Podczas organizowanych od ponad 40 lat targów po raz pierwszy prezentowano światu tak popularne technologie, jak: magnetowidy VCR, cyfrowe dyktafony, wyświetlacze LCD oraz płyty CD i DVD. Na tegorocznych targach chyba najwięcej prezentacji dotyczyło technologii HDTV, choć pojawiło się też wiele ciekawych rozwiązań, które ilustrują nowe trendy w elektronice.

Bezdotykowa komunikacja i zasilanie

Nowe trendy w elektronice

Zasilana słońcem słuchawka firmy Iqua.

Sony zaprezentowało autorską technologię komunikacji bezdotykowej Near-Field Communication. Pozwala ona na szybką, bezprzewodową transmisję danych na niewielkie odległości. Zaprezentowany podczas targów system Transfer Jet pozwalał na przesłanie 375 Mb/s na odległość kilku centymetrów. Według przedstawicieli Sony prace nad tą technologią trwają od kilku lat. Pierwsze urządzenia obsługujące Transfer Jet mają trafić do sprzedaży w 2009 r.

Firmy Splashpower i Fulton Innovation, niezależnie od siebie, zaprezentowały prototypowe urządzenia umożliwiające bezprzewodowe zasilanie. Zasada ich działania jest oparta na zjawisku indukcji elektromagnetycznej. Prototyp opracowany przez Splashpower składa się z podłączanej do gniazdka elektrycznego stacji bazowej i specjalnych modułów zasilających dla różnych urządzeń (m.in. telefonów komórkowych i odtwarzaczy mp3). Ładowanie rozpoczyna się w momencie umieszczenia modułu wraz z urządzeniem na stacji bazowej. Natomiast Fulton pracuje nad rozwiązaniem, które umożliwi zasilanie m.in. komputerów przenośnych za pośrednictwem urządzeń wbudowywanych w blat biurka lub umieszczanych pod nim. Zaprezentowano dwa prototypowe rozwiązania o mocy 38 W i 1,4 kW.

GPS i kierowcy 2.0

Nowe trendy w elektronice

Lenovo prezentuje komputer "bardziej mobilny" niż modele UMPC.

Dash Navigation przedstawiła z kolei samochodowy system nawigacji satelitarnej Dash Express z dwukierunkową komunikacją. Poza lokalizacją satelitarną system jest wyposażony w moduły GSM i Wi-Fi. Dzięki nim może przesyłać do centralnego serwera informacje o własnym położeniu. Informacje te są m.in. wykorzystywane do tworzenia modeli prezentujących aktualne natężenia ruchu. Ma to umożliwić automatyczne wyszukiwanie optymalnych tras przejazdu. System takiej dwukierunkowej wymiany informacji może sprawdzić się w praktyce, o ile znajdzie masowe zastosowania. Dlatego Dash Express został dodatkowo wyposażony w funkcje pozwalające m.in. na surfowanie po Internecie i korzystanie z komunikatorów internetowych. Urządzenie ma trafić do sprzedaży pod koniec lutego, a jego cena to ok. 600 USD plus abonament.

Także TomTom zamierza skorzystać z pomocy kierowców. Firma planuje wprowadzenie usługi zwanej MapShare, która pozwoli na wprowadzanie i przesyłanie do serwisu indywidualnych modyfikacji map wykorzystywanych przez systemy nawigacyjne TomTom. Rozwiązanie to ma przyspieszyć aktualizację map. Wprowadzane przez użytkowników poprawki będą poddawane autoryzacji, a następnie udostępniane w serwisie internetowym.

Natomiast Garmin zaprezentował Nuvi 880 GPS, samochodowy zestaw nawigacji satelitarnej z systemem rozpoznawania mowy. Według producenta, jego obsługa może w całości odbywać się za pomocą komend głosowych. Sugerowana cena urządzenia to 1000 USD, a do sprzedaży ma ono trafić w połowie roku.

Więcej funkcji w kieszeni

Technologia Solid State Drive coraz bardziej zyskuje na popularności. Nic dziwnego, dyski SSD są szybsze i pobierają znacznie mniej prądu, w porównaniu z klasycznymi dyskami twardymi. Są też bezgłośne. Za dwa lata nawet 60% dysków montowanych w komputerach będą stanowiły pamięci masowe SSD. Podczas CES firma BiTmicro zapowiedziała, że przygotowuje się do wprowadzenia na rynek 2,5-calowego dysku SSD rodziny E-Disk Altima o pojemności 832 GB. Pamięć korzystająca z interfejsu Serial ATA ma trafić do sprzedaży w ciągu kilku najbliższych miesięcy. Zbudowane m.in. z wielopoziomowych bramek logicznych NAND urządzenie ma pozwalać na zapis danych z prędkością 100 MB/s oraz 20 tys. operacji zapisu/odczytu w ciągu sekundy.

Innym dostrzegalnym trendem rozwoju urządzeń mobilnych jest ich miniaturyzacja i rozszerzanie funkcjonalności. Według producentów takich komputerów mniejsze wymiary, większa wydajność, szybsza transmisja danych i dłuższy czas pracy bez zewnętrznego zasilania mają przyczynić się do znacznego wzrostu popularności tego typu sprzętu. Lenovo zaprezentowało urządzenie, które ma być "bardziej mobilne niż komputery klasy ultramobile". Zbudowane na platformie Intel Menlow urządzenie posiada ekran dotykowy o przekątnej 4,8 cala i niewielką klawiaturę. Do połączenia z Internetem wykorzystuje technologię WiMAX i pracuje pod kontrolą Linuxa. Podobne urządzenie z Vista zaprezentowała Toshiba.

Nowe trendy w elektronice

Toshiba UMPC

Qualcomm przedstawił prototyp ultramobilnego połączenia komputera przenośnego z telefonem komórkowym, opracowany we współpracy z Intelem. Urządzenie wymiarami zbliżone do normalnej komórki posiada wyświetlacz o dużej rozdzielczości umożliwiający normalne surfowanie po Internecie. Ułatwia to wysuwana, względnie duża klawiatura. Dostęp do sieci zapewnia wbudowana obsługa standardów Wi-Fi, Bluetooth i transmisji danych HSDPA. Dodatkowo prototyp ma wbudowany moduł GPS. Intel zaprezentował jednak własny, wczesny prototyp niewielkiego urządzenia, łączącego w sobie funkcje elektronicznego tłumacza, palmtopa z dostępem do Internetu i aparatu cyfrowego. Według zapowiedzi urządzenie będzie mogło m.in. automatycznie tłumaczyć teksty drukowane, np. kartę dań. Wystarczy zrobić zdjęcie dokumentu. Według przedstawicieli Intela, za jego pomocą za 2-5 lat możliwe będzie tłumaczenie rozmów w czasie rzeczywistym.

3M zaprezentował zaś miniaturowy projektor, który może zostać wbudowany nawet w telefon komórkowy. Dzięki jego wykorzystaniu możliwe stanie się np. organizowanie prezentacji bez użycia komputera i rzutnika. Wystarczy telefon z zapisaną w pamięci prezentacją. Projektor zbudowany w technologii LED oferuje co prawda jedynie rozdzielczość VGA, jednak jakość obrazu jest wystarczająca nawet do prezentowania krótkich filmów. Pierwsze urządzenia z wbudowanym projektorem trafią do sprzedaży w tym roku.

Uaktualnienie Wi-Fi

Mimo że standard transmisji bezprzewodowej 802.11n ma zostać oficjalnie zatwierdzony dopiero w połowie br., producenci sprzętu sieciowego wciąż prześcigają się w projektowaniu rozwiązań, które wykorzystują już opracowane jego wstępne specyfikacje. Przykładowo firma TrendNet zaprezentowała miniaturową, podłączaną bezpośrednio do portu RJ-45 routera, stację dostępową 802.11n. Rozwiązanie to pozwala na dodanie obsługi nowego standardu do starszych urządzeń zgodnych ze specyfikacjami 802.11a i 802.11g. Cena urządzenia ma być przynajmniej o 20% mniejsza niż cena nowego routera.

Słoneczne zasilanie

Iqua pokazała bezprzewodową słuchawkę telefoniczną wyposażoną w fotoogniwo. Dzięki zastosowaniu baterii słonecznej miniaturowe urządzenie ma nieograniczony czas czuwania, o ile oczywiście znajduje się w słońcu. W pochmurne dni lub w nocy słuchawka powinna działać do 12 godzin na wbudowanym akumulatorze. Jego koszt to ok. 100 USD.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200