Nowe trendy w IT rodzą nowe wyzwania

Obecne wyzwania dla działów IT są często pochodną modnych trendów, takich jak BYOD, które nie do końca wpisują się w architekturę bezpieczeństwa. "Nie wiem, czy jest na nie miejsce w systemach, w których informacje trzeba szczególnie chronić (...)" - Marek Ujejski, NFZ.

Obecne wyzwania dla działów IT są często pochodną modnych trendów, takich jak BYOD (prywatne urządzenia wykorzystywane w celach służbowych – Bring Your Own Device), które nie do końca wpisują się w architekturę bezpieczeństwa. „Nie wiem, czy jest na nie miejsce w systemach, w których informacje trzeba szczególnie chronić, a z taką sytuacją mamy do czynienia w Funduszu” – mówi Marek Ujejski, zastępca dyrektora Departamentu Informatyki Narodowego Funduszu Zdrowia, który weźmie udział w debacie „Priorytety IT 2014”.

Stojące dzisiaj przed firmami i instytucjami wyzwania natury technologicznej, nie są, zdaniem Ujejskiego, tak złożone jak 10-15 lat temu, kiedy istniały problemy wynikające na przykład z wielkości baz danych w modelu relacyjnym, czy ograniczenia platform sprzętowych. „Nie widzę istotnego problemu, jeśli chodzi o wielkie bazy danych. To co kiedyś było wyzwaniem, dziś zostało skutecznie rozwiązane” – twierdzi Marek Ujejski.

Podstawowym problemem dla każdej firmy jest w pewnym momencie konieczność weryfikacji przyjętej strategii. Wiele instytucji i firmy działa w oparciu o model intuicyjny, nie dokonując jego opisu. „My jako Fundusz, budując nową strategię, do czego zostaliśmy niedawno zobowiązani przez Radę Funduszu, przymierzamy się do przebudowy architektury. To stworzy nowe wyzwania po stronie technologii” – przewiduje Ujejski.

Marek Ujejski będzie gościem organizowanej przez Computerworld debaty "Priorytety 2014" której transmisję będzie można obejrzeć już 16 stycznia 2014 roku.

Zapis wideo dyskusji będzie dostępny dla czytelników Computerworld już od 16 stycznia 2014.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200