Nowe technologie w dużych komputerach

Komputery AlphaServer - łączcie się

Budując układy równoległe luźno połączone firma Digital korzysta z własnej technologii łączenia kanałow pamięci - z połączeń typu Memory Channel (MCI - Memory Channel Interconnect). MCI jest technologią wspomagającą skalowanie systemów przetwarzania równoległego luźno połączonych komputerów AlphaServer. Technologia ta pozwala na osiągnięcie przepustowości ponad 100 Mbps połączenia między pamięciami różnych systemów, przy czym za jej pomocą można - jak do tej pory - łączyć do 4 maszyn klasy AlphaServer (z których każda może być wyposażona do 12 mikroprocesorów Alpha) we wspólnym węźle. W przyszłości planuje się rozszerzyć technologię MCI do obsługi 8 maszyn AlphaServer (łącznie do 96 procesorów).

Gdy w systemie łączonych serwerów nastąpi awaria, to uszkodzeny komputer jest izolowany od innych węzłów systemu.

Duże systemy zarządzania relacyjnymi bazami danych (jak np. Oracle Parallel Server) wykorzystują w swoich produktach technologię MCI.

Najpewniej w grupie czyli grona

Firma Digital jest pionierem technologii klastrowej - jest to koncepcja opracowana kilkanaście lat temu dla komputerów VAX pracujących pod kontrolą systemu VMS.

U podstaw koncepcji klastrowej leży konstatacja, że wraz z rosnącą złożonością systemów komputerowych rośnie prawdopodobieństwo awarii jednego z nich. Tymczasem grono (klaster), czyli grupa luźno powiązanych ze sobą komputerów, zachowuje się jak jeden "zbiorowy" komputer oferując bardzo wysoki poziom dostępności. Wynika to stąd, że taki "zbiorowy" komputer, składający się z luźno powiązanych ze sobą komputerów (z których każdy dysponuje własną pamięcią operacyjną), jest zaopatrzony w nadmiarowe procesory, przestrzeń dyskową, a nawet dodatkowe ścieżki dostępu do danych.

Technologia AdvantageCluster Available Server firmy Digital pozwala na tworzenie z maszyn AlphaServer konfiguracji o skalowaniu wydajności odpowiadającej przetwarzaniu równoległemu, dostępności dorównującej komputerom "fault-tolerant" i na korzystanie przy tym z urządzeń SMP i maszyn jednoprocesorowych jako "modułów" budowlanych.

Można jeszcze dorzucić, że dołączenie MCI do technologii klastrowej pozwala na osiągnięcie maksymalnej wydajności "zbiorowego komputera" przy zachowaniu bardzo wysokiej dostępności.

Architektura 64-bitowa i technologia VLM

AlfaServer pod kontrolą 64-bitowego systemu operacyjnego (Digital Unix) może obsługiwać np. 14 GB pamięci RAM.

Załadowanie do pamięci znacznej części bazy danych powoduje radykalne zwiększenie szybkości przetwarzania i podnosi współczynnik właściwości/cena.

Firrma Oracle Corp. opracowała specjalnie dla maszyn AlphaServer opcję VLM (Very Large Memory) systemu zarządzania baz danych Oracle 7. Umożliwia ona wczytanie dużej ilości danych w pamięci operacyjnej. Podobne rozszerzenie opracował także Informix.

W efekcie AlphaServer 8400 z bazą Oracle 7 VLM to najwydajniejszy system obsługi baz danych na świecie. Pod koniec października br. Oracle Corp. ogłosiła rekordowy wynik benchmarku TPC-C badającego wydajność systemów otwartych - osiągnął on wartość 9414 tmpC dla systemu Oracle 7 VLM na 8-procesorowej maszynie AlphaServer w cenie 316 USD na tpmC.

Ciągły postęp

Czy pobity rekord wydajności utrzyma się przez dłuższy okres? Należy w to wątpić - sam Digital zapowiada silniejsze procesory Alpha i ulepsza serwerowe technologie. Kolejną firmą, która zapowiada wejście za kilka miesięcy na rynek z nowymi generacji procesorów (PA 8000), 64-bitowym systemem HP-UX i zastosowaniami technologii gron (łącznie z systemem szybkiej komunikacji między kanałami pamięci) jest Hewlett-Packard.

Należy przecież zdać sobie sprawę z faktu, że dla utrzymania pozycji lidera konieczna jest ciągła ucieczka do przodu. Wyścig o dominację na rynku serwerów będzie trwał nadal, a jego efektem będą coraz doskonalsze urządzenia.


TOP 200