Nowe światłowody zwiększą znacznie przepustowość sieci 5G

Powstała nowa technologia, dzięki której sieci 5G będą mogły pracować dużo szybciej. Włókno światłowodowe bazujące na technologii noszącej roboczą nazwę „hollow core fiber” (co można przetłumaczyć jako światłowód z pustym rdzeniem) potrafi przesyłać dane o ok. 50% szybciej z porównaniu ze stosowanymi obecnie w sieciach 5G łączach tego typu.

5G

Światłowody takie - zaprojektowane i wyprodukowane przez firmę Lumenisity - testuje obecnie brytyjski operator telekomunikacyjny BT, która zamierza je w przyszłości (o ile oczywiście doniesienia o ich dużej przepustowości potwierdzą się w praktyce) stosować w instalacjach 5G.

W budowanych obecnie sieciach sieci 5G stosuje się najczęściej standardowy światłowód jednomodowy, który zawiera jedno włókno szklane. Szybkość przesyłania danych przez takie medium jest dużo mniejsza od szybkości, z jaką sieci 5G transmitują dane drogą radiową. Dlatego można powiedzieć, że wąskim gardłem w instalacjach tego typu jest zawsze światłowód, który łączy ze sobą stacje bazowe.

Zobacz również:

  • Chiny budują kosmiczną sieć telekomunikacyjną
  • Google Fiber testuje 20-gigabitowy internet dla użytkowników domowych z routerami Wi-Fi 7
  • Rola sieci w transformacji biznesu

Problem ten może rozwiązać światłowód zawierający pusty rdzeń, dzięki któremu dane przez takie medium są transmitowane prawie z taką samą szybkością, z jaką rozchodzi się światło.

Ze względu na to, że światłowody takie oferują bardzo małe opóźnienia, projektanci instalacji 5G mogą też znacznie obniżyć koszty budowy wchodzących w ich skład połączeń RAN (Radio Access Network). Jest to możliwe gdyż jedna szafa może w takiej architekturze obsługiwać dużo większą liczbę radiowych anten.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200