Nowe standardy pozwolą lepiej przetwarzać dane geoprzestrzenne

Dwie organizacje (W3C i OGC; World Wide Web Consortium i Open Geospatial Consortium) powołały do życia grupę roboczą, która zajmie się technologiami usprawniającymi proces wprowadzania danych geoprzestrzennych do aplikacji webowych. Grupa będzie też publikować rekomendacje i proponować oraz wspierać standardy ułatwiające tworzenie takich aplikacji.

Deweloperzy aplikacji WWW, które korzystają w trybie online z informacji geolokalizacyjnych, np., gdzie w danym momencie znajduje się użytkownik mobilnego urządzenia, stoją przed wieloma problemami. I to nie dlatego, że nie ma odpowiednich standardów, ale jest ich zbyt wiele i nie zawsze są one kompatybilne.

Stąd potrzeba rozwiązania tego problemu. I tym właśnie zagadnieniem ma się zając nowa grupa robocza utworzone wspólnie przez dwie organizacje W3C i OGC. A jest to ważne zagadnienie biorąc pod uwagę fakt, że prawie 80% informacji używanych przez aplikacje WWW jest w jakiś sposób powiązana (bezpośrednio lub pośrednio) z danymi typu „geospatial” (geoprzestrzennymi). Ocenia się , że samych tylko Stanach Zjednoczonych Ameryki Północnej roczne obroty na rynku usług internetowych, które korzystają z takich danych, wynoszą ok. 75 mld (za Boston Consulting Group). Jak widać, jest to potężny rynek.

Zobacz również:

  • Arm standaryzuje chiplety

Problem tkwi w tym, że istnieje wiele różnych formatów danych geoprzestrzennych. Deweloperowi trudno jest się w tym połapać i często musi konwertować dane zapisane w jednym formacie na inny. Oprogramowanie GIS (Geographic Information System) wykorzystuje w obliczeniach geoprzestrzennych takie podstawowe jednostki miary jak punkt, linia czy wielokąt. Zwykłego internauty nie interesują takie parametry. Oczekuje on po prostu, że aplikacja wskaże mu konkretne miejsce, w którym znajduje się poszukiwany w danym momencie obiekt, np. kawiarnia do której chce dotrzeć.

I tu jest duże pole do popisu dla dewelopera, który musi zapewnić, że aplikacja szybko przetworzy dane geoprzestrzenne i następnie wyniki obliczeń zaprezentuje na ekranie komputera lub smartfona w taki sposób, aby były łatwe do zinterpretowania. Istnieje nadzieja, że nowe standardy, jakie zaproponuje grupa robocza, ułatwią deweloporem takie zadanie. Wiadomo już, że będą one w dużej mierze bazować na istniejących obecnie specyfikacjach, takich jak SSN (Semantic Sensor Network, specyfikacja opracowana przez W3C) i GeoSPARQ (specyfikacja opracowana przez OGC; Open Geospatial Consortium).

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200