Nowe stacje bazowe GTS Internet Partners

W kwietniu operator GTS Internet Partners uruchomił kolejne stacje bazowe w Kielcach i Tarnowie Podgórnym, rozszerzające bezprzewodowy dostęp do sieci radiowej firmy Aperto.

Z dostępu przez łącza radiowe Internet Partners mogą korzystać klienci w 12 miastach w Polsce. Nowe nadajniki szerokopasmowego dostępu zwiększą dostęp radiowy do Internetu o około 30 proc.

Dostęp radiowy GTS Internet Partners jest skierowany do klientów w dużych aglomeracjach miejskich, potrzebujących wyłącznie usług dostępu do Internetu i usług VoIP.

Zobacz również:

  • Google ręcznie usuwa niewłaściwe odpowiedzi AI w wyszukiwarce
  • Dlaczego warto korzystać z VPN w 2024 roku?

Usługa wprowadzona przez operatora w maju 2002 r. objęła zasięgiem klientów z miasta i okolic: Warszawy, Łodzi, Szczecina, Gdańska, Gdyni, Bydgoszczy, Koszalina, Katowic, Krakowa, Poznania oraz Wrocławia. Od połowy kwietnia tego roku z radiodostępu mogą korzystać również mieszkańcy Kielc i Tarnowa Podgórnego, o ile znajdują się w promieniu do 10 km od centrum. Firmowe plany zakładają uruchomienie kolejnych stacji bazowych w Toruniu, Gorzowie, Zielonej Górze, Kaliszu oraz Bielsku-Białej.

Bezprzewodowe łącza oferowane przez GTS Internet Partners oparto na rozwiązaniu firmy Aperto (podobne do LMDS). W systemie wykorzystuje się transmisję radiową w licencjonowanym paśmie 5,8 GHz, natomiast bazę sprzętową systemu stanowi PacketWave 1000 firmy Aperto. Maksymalny zasięg pojedynczej komórki dostępu radiowego jest szacowany na 10 km, przy opóźnieniach pakietów na poziomie 30-50 milisekund.

Zasadniczą cechą takiego rozwiązania jest stosunkowo niski koszt utrzymania sieci i szybki czas instalacji, a także brak konieczności zestawienia linii kablowej do operatora internetowego. Według operatora, oferowany system jest bardziej ekonomiczny niż technologia szerokopasmowego dostępu LMDS, przy zachowaniu zbliżonych aplikacji. Opłaty za usługi dostępu do sieci w technologii radiowej są korzystniejsze w stosunku do tych za korzystanie z tradycyjnego łącza naziemnego.

Podstawowymi zaletami systemu radiowego (Aperto) są: większy o około 40 proc. zasięg stacji bazowej niż w tradycyjnym systemie LMDS (działającym w dwóch pasmach radiowych 26 GHz i 28 GHz) oraz 6-krotnie mniejsze wymagania na szerokość pasma radiowego. Dostęp radiowy Internet Partners jest obecnie jedynym systemem o tej częstotliwości w Polsce (5,8 GHz), podczas gdy w technologii LMDS działa już kilku operatorów, w tym: Crowley, ProFuturo, TP i Elnet.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200