Nowe serwery HP ProLiant zoptymalizowane do Big Data

HP oferuje nowe serwery zaprojektowane z myślą o aplikacjach typu Big Data (przetwarzanie i analizowanie dużych zbiorów danych). ProLiant SL4500 zapewniają dostęp do pojemnych systemów pamięci masowej i mogą obsługiwać takie aplikacje, jak hurtownie danych, narzędzia analityczne oraz składowanie obiektów.

Serwery ProLiant SL4500 mają konstrukcję modułową i zostały zaprojektowane na bazie architektury konwergentnej - wspierają firmową technologię HP Smart (co umożliwia tworzenie różnych konfiguracji jednostek obliczeniowych i pamięci masowych). Mogą one obsługiwać platformę Apache Hadoop wielu producentów (w tym Cloudera i Hortonworks), a także inne oprogramowanie, takie jak OpenStack Cloud i MongoDB.

Serwery umożliwiają duże zagęszczenie pamięci masowej: do 240 TB w jednej obudowie stelażowej o wysokości 4,3 U (60 dysków twardych) lub 2,16 PB - dziewięć serwerów w standardowym stelażu 42 U. Urządzenie jest dostępne z procesorami Intel (układy Xeon E5-2400 - model ProLiant SL4540 ) oraz AMD (układy Opteron 4200 - model ProLiant SL4545). Systemy będą dostępne w konfiguracji jednowęzłowej (zapewniającej dostęp do 60 dysków), dwuwęzłowej (dostęp do 50 dysków) i trzywęzłowej (dostęp do 45 dysków). Każdy węzeł zawiera dwa gniazda na procesory x86.

Zobacz również:

  • Databricks uruchamia usługę LakeFlow
  • HPE wzbogaca ofertę software-defined storage
  • HP – oferta wsparcia środowiska pracy w jednym miejscu

Firma poinformowała jednocześnie o aktualizacji oferty w obszarze serwerów obsługujących aplikacje HPC (High-Performance Computing). Serwery HP ProLiant SL250 Gen8 obsługują teraz najnowsze procesory graficzne NVIDIA Kepler i nowe koprocesory Intel Xeon Phi. Z kolei serwery HP ProLiant SL270 umożliwiają obecnie pracę ośmiu koproceserów Intel Xeon Phi lub ośmiu procesorów graficznym NVIDIA Kepler w jednym systemie obliczeniowym.

Serwer HP ProLiant SL4500 w konfiguracji jednowęzłowej i z dyskami twardymi 3 TB jest już dostępny. Ceny zaczynają się od 5925 euro. Serwery te z dyskami 4 TB pojawią się na rynku na początku 2013 r.

Nowe serwery HP ProLiant SL270s Gen8 będą dostępne w grudniu br. (ceny zaczynają się od 4780 euro), a ProLiant SL250 Gen8 -z procesorami NVIDIA Kepler i Intel Xeon Phi - na początku 2013 r. (ceny od 4390 euro).

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200