Nowe rozwiązania firmy Amazon mogą sporo namieszać na rynku chipów AI

Amazon zaprezentował w tym tygodniu na swojej corocznej konferencji programistów re:Invent nową wersję dedykowanego układu scalonego, zaprojektowanego z myślą o obsłudze dużych sieci neuronowych - Trainium 2.

Grafika: AWS

Chip może być używany do tworzenia i szkolenia dużych modeli językowych (LLM), funkcjonujących podobnie jak programy generatywnej sztucznej inteligencji, takie np. jak zaprojektowany przez firmę OpenAI model GPT-4. Firma zaprezentowała także nową wersję swojego niestandardowego mikroprocesora Graviton 4 i poinformowała, że rozszerza współpracę z firmą Nvidia, mając na uwadze obsługę najbardziej zaawansowanych chipów Nvidii, które wspierają usługi przetwarzania danych realizowane w chmurach.

Układ Trainium 2 może wspierać pracę sieci neuronowych, które mogą obsługiwać ponad 1 mld parametrów. Liczna parametrów obsługiwanych przez takie sieci jest jednym z wyznaczników wydajności tego rodzaju rozwiązań i programiści od dawna dążą do tego, aby parametr ten ciągle zwiększać. Przed nimi jest jeszcze długa droga biorąc pod uwagę fakt, że ludzki mózg zawiera 100 ok. bilionów połączeń neuronowych. Dlatego im więcej takich parametrów obsługuje sieć neuronowa, tym bardziej jej funkcjonowanie przypomina pracę ludzkiego mózgu.

Zobacz również:

  • Superkomputer do obliczeń AI od Nvidia
  • Powstał prototyp energooszczędnego chipa wzorowanego na mózgu
  • Tożsamość użytkowników celem ataków w Europie

Amazon pokazał też drugi układ AI. Nosi nazwę Graviton 4 i został zbudowany w oparciu o architekturę mikroprocesora opracowaną przez ARM Holdings. Amazon ma nadzieję, że będzie on z powodzeniem konkurować na rynku z procesorami firm Intel i Advanced Micro Devices, które bazują na starszym standardzie chipów x86. Amazon twierdzi, że Graviton 4 ma od nich o ok. 30% lepszą wydajność.

Nowe chipy Amazona są odpowiedzią na podobne rozwiązania zaprezentowane w ostatnim czasie przez firmy Microsoft czy Google. Szczególnie dużymi dokonaniami może się tu pochwalić należąca do korporacji Alphabet firma Google, która zaczęła pracować na chipami AI dobrych kilka la temu. Google pokazało pierwszy tego rodzaju chip siedem lat temu i nadal je udoskonala.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200