Nowe protokoły obsługujące pamięci masowe

Fibre Channel jest dzisiaj właściwie jedynym wydajnym protokołem używanym do obsługi pamięci masowych, z którym mogą rywalizować nowe rozwiązania proponowane w tym obszarze. A są to takie rozwiązania jak iSCSI, Serial ATA (SATA) i Serial attached SCSI (SAS), którymi interesuje się coraz więcej dostawców pamięci masowych i oprogramowania obsługującego tego rodzaju urządzenia.

I tak na przykład Cisco dołączyło ostatnio do takich firm jak Network Appliance, Adaptec i Microsoft, wspierając razem z nimi protokół iSCSI; z kolei firmy Intel i Emulex ujawniły, że pracują wspólnie nad specjalnymi procesorami obsługującymi pamięci masowe, korzystające z takich technologii jak SATA, SAS i Fibre Channel.

Cisco zapowiedziało, że wprowadzi na rynek w połowie 2003 roku moduł noszący nazwę IP Storage Services, który można instalować w przełącznikach MDS 9000. Jest to 8-portowa karta liniowa, która może obsługiwać jednocześnie protokoły iSCSI i FCIP - dwie nowe technologie wykorzystujące protokół IP, które definiują, jak ruch Fiber Channel można transportować przez sieci IP.

Zobacz również:

  • Corning prezentuje Gorilla Glass 7i
  • Google ręcznie usuwa niewłaściwe odpowiedzi AI w wyszukiwarce
  • Usługa Threads będzie wkrótce dostępna w wersji webowej

Intel i Emulex prowadzą prace nad procesorami obsługującymi pamięci masowe, które wspierają dwa szeregowe interfejsy wymieniające dane z takimi urządzeniami: SATA i SAS. Interfejsy SATA i SAS transportują dane w postaci pojedynczych strumieni i robią to bardzo efektywnie, to znaczy 30 razy szybciej niż interfejsy (protokoły) równoległe, takie jak SCSI i ATA.

Pomimo poparcia ze strony wielu dostawców, protokół iSCSI nie jest jeszcze w stanie skutecznie rywalizować z technologią Fibre Channel. Protokół iSCSI wzbudziłby na pewno większe zainteresowanie, gdyby na rynku było więcej urządzeń opartych na tej technologii, produkowanych przez takie tuzy jak IBM, EMC, Hewlett-Packard czy Hitachi Data Systems. Jak dotąd zbyt mało firm ma w swoich ofertach pamięci masowe z protokołem iSCSI. Kilku liczących się producentów dysków twardych i systemów pamięci masowych zapowiedziało natomiast, że przygotowują się do podjęcia produkcji sprzętu korzystającego z protokołów SATA i SAS.

Rywalizacja między takimi protokołami trwa więc na dobre. I jeszcze jedna wiadomość: Cisco wprowadził do swojej oferty adapter portów FCIP (który odciąża układy CPU wykonując funkcje TCP/IP i jest oparty na technologii opracowanej przez Adaptec), który można instalować w ruterach linii Cisco 7200 i 7400.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200