Nowe produkty IBM

IBM wprowadza na rynek nowe modele komputerów z rodziny Aptiva oraz notebooków ThinkPad. Firma ogłosiła także obniżkę cen niektórych modeli PC.

IBM wprowadza na rynek nowe modele komputerów z rodziny Aptiva oraz notebooków ThinkPad. Firma ogłosiła także obniżkę cen niektórych modeli PC.

IBM zaprezentował osiem nowych modeli komputerów z rodziny Aptiva. Nowe produkty będą oferowane wraz z procesorami od 486DX2 66 MHz po Pentium 120 MHz, monitorami multisync 14" SVGA lub 15", 4-8 MB RAM, dyskiem twardym 540 MB, kartą graficzną z 1 MB pamięci. Większość modeli ma być wyposażona w napęd CD-ROM o poczwórnej prędkości, kartę dźwiękową oraz 40- lub 30-watowe zewnętrzne głośniki.

Komputery będą sprzedawane wraz z oprogramowaniem w skład którego wchodzi AptivaGuide, interfejs ułatwiający posługiwanie się komputerem oraz pakiet składający się z oprogramowania i gier multimedialnych AptivaWare (m.in. MS Works). Rodzina Aptiva będzie sprzedawana z systemami operacyjnymi IBM PC DOS 7.0 lub 3.1, a także z kuponem na darmowy upgrade do Windows 95. W październiku IBM rozpocznie preinstalację Windows 95 we wszystkich modelach z rodziny Aptiva.

Sprzęt pojawi się na europejskim rynku 13 września br. Ceny produktów mają wynosić 2258-3400 USD w zależności od konfiguracji.

IBM wprowadza także na rynek nowe multimedialne notebooki ThinkPad. Modele ThinkPad 755CD, 755CV i 755CDV mają zawierać układy Pentium, 256 kB pamięci podręcznej oraz zintegrowany modem 28,8 Kb/s. Model 755CD ma kosztować 5449 USD, 755CV - 5949 USD, a 755CDV - 6649 USD.

Amerykański koncern poinformował także, że rozpocznie produkcję sprzętu z procesorami P6 jak tylko pojawią się one w sprzedaży. 32-bitowe układy P6 Intela wejdą na rynek w IV kw. br. Pierwsze komputery IBM z nowym procesorem mają pojawić się w I kw. 1996 r. Sprzęt dostępny będzie w cenie ok. 4 tys. USD.

Systemy wyposażone w układ P6 będą oferowane wraz z OS/2, MS Windows NT i Windows 95. Według ostatnich testów sprzętu komputery z procesorem P6 obsługują aplikacje Windows 95 wolniej niż produkty z układami Pentium. IBM zamierza także wprowadzić na rynek sprzęt z nowymi procesorami Pentium 150 i 166 MHz Intela. te będą w sprzedaży przed końcem br. Firma zamierza unowocześnić rodzinę komputerów osobistych PC 700 uzupełniając ją w faksy, karty dźwiękowe, wideo Motion Picture Expert Group. Nowe modele z rodziny PC 700 będą oferowane z nowymi wersjami układów Pentium.

Jak twierdzi Paweł Maksyś, dyrektor handlowy w Dziale Komputerów Osobistych IBM Central Europe and Russia, do niedawna linie produkcyjne odnawiało się co pół roku. Obecnie proces ten trwa zaledwie 4 miesięące. Związane są z tym obniżki cen, na które IBM reaguje w 48 godzin po konkurencji. "Trzeba pamiętać, że każda obniżka cen to zachwianie stabilizacji sieci partnerskiej" - dodał Paweł Maksyś.


TOP 200