Nowe procesory dla serwerów

Podczas premiery procesorów Xeon 5500 Intel zaprezentował analizę korzyści, które może przynieść inwestycja w serwery oparte na architekturze Nehalem.

Procesory Xeon 5500 to nowa generacja czterordzeniowych serwerowych układów Intela o zasadniczo zmodyfikowanej architekturze, określanej jako Nehalem. Jest ona oczywiście podobna do architektury wykorzystanej we wprowadzonych wcześniej procesorach Intel i7 dla komputerów PC. Pierwsze modele serwerowych układów Nehalem to seria EP przeznaczona dla najbardziej popularnych na masowym rynku serwerów dwuprocesorowych. Dopiero w drugiej kolejności Intel zamierza wprowadzić na rynek wersje EX (serię Xeon 7000) dla maszyn wyposażonych w cztery i więcej procesorów. Będą one wyposażone w większą liczbę kanałów umożliwiających wymianę danych między procesorami, czyli szyn systemowych nowej generacji QPI (QuickPath Interconnect).

W cieniu ekonomii

8 miesięcy

to średni czas zwrotu inwestycji w wymianę serwerów z jednordzeniowymi układami Xeon na układy Xeon 5500.

Dopasowując się do aktualnej sytuacji rynkowej, w czasie prezentacji nowych procesorów Intel mniejszy nacisk położył na parametry techniczne. Przede wszystkim podkreślono biznesowe korzyści, jakie użytkownicy mogą osiągnąć, decydując się na inwestycję w serwery wyposażone w Xeon 5500. Przedstawiciele firmy zaprezentowali m.in. zestaw analiz dotyczących oszczędności, jakie można uzyskać wymieniając w centrum przetwarzania danych modele serwerów x86 zakupionych w 2005 r., na komputery najnowszej generacji.

Według obliczeń Intela, średni czas zwrotu takiej inwestycji to zaledwie 8 miesięcy przy wymianie serwerów z jednordzeniowymi układami Xeon oraz 29 miesięcy, jeśli wykorzystywane były modele z procesorami dwurdzeniowymi. Jeśli dla firmy krytycznym parametrem jest wydajność, to - według analiz Intela - przy zachowaniu istniejącej konstrukcji, centrum danych wyposażonego w 1637 serwerów i wymagającego 1 MW mocy zasilania, instalacja nowej generacji serwerów umożliwia 8,8-krotne zwiększenie mocy obliczeniowej przy 18-proc. spadku poboru energii. Dodatkowo 12% mniej energii niż Xeon 5400 zużywają w pełni obciążone układy Xeon 5500, a w trybie bezczynności o 47% mniej.

Porównania do systemów z 2005 r., prezentowane przez Intela, nie są oczywiście przypadkowe. Producent chce niewątpliwie przekonać firmy, które zastanawiają się, czy nie wydłużyć typowego, pięcioletniego okresu użytkowania serwerów w centrum danych ze względu na obecną sytuację rynkową. Argumenty, że nie warto tego robić ze względów ekonomicznych są przekonujące, choć trzeba je w praktyce zweryfikować. Wyniki analiz Intela potwierdza IBM, który zdecydował się zaprezentować własne modele serwerów wyposażonych w najnowsze procesory Xeon.


TOP 200