Nowe procesory Nvidia mogą zagrozić na rynku serwerów dominacji Intela i AMD

Nvidia informowała w zeszłym roku, że przystępuje do prac nad własnym serwerowym układem CPU pod roboczą nazwą Grace, opartym na architekturze Arm Neoverse v9. W ubiegłym tygodniu firma ujawniła nieco więcej szczegółów technicznych dotyczących budowy tego układu, nazywając go z racji potężnej mocy superchipem.

Producenci serwerów będą mieli do dyspozycji dwie wersje układu. Pierwsza nosi nazwę Grace Hopper Superchip. Układ zawiera procesor mający do dyspozycji 72 rdzenie obliczeniowe i moduł GPU Hopper H100. Obie jednostki komunikują się ze sobą za pośrednictwem szybkiego połączenia NVLink-C2C oferującego przepustowość rzędu 900 GB/s.

Drugi układ tej linii nosi nazwę Grace CPU Superchip. Ten chip nie zawiera jednostki GPU, za to Nvidia instaluje na nim dwa 72-rdzeniowe procesory wymieniające ze sobą dane przez połączenie przez NVLink. Pomimo braku GPU, układ Grace CPU Superchip wypada w testach porównawczych całkiem nieźle. Nvidia twierdzi, że jego wydajność po uruchomieniu benchmarku SPECrate2017_int_base jest ponad 1,5 razy wyższa w porównaniu z procesorami AMD Epyc.

Zobacz również:

  • Nowy energooszczędny układ scalony Intel Sierra Forest już za rok
  • Plany sprzedaży technologii Nvidii do Huawei zagrożone
  • Intel może opóźnić premierę 3 nm układów Core

Każdy z tych dwóch układów znajdzie inne zastosowanie. Grace Hopper Superchip będzie instalowany w serwerach HPC i takich, na których są uruchamiane aplikacje korzystające ze sztucznej inteligencji. Zarówno ten układ, jak i Grace CPU Superchip nie obsługują standardowych pamięci DRAM, a nowy rodzaj pamięci, którym Nvidia nadał nazwę LPDDR5X. Pamięć znajduje się na samym chipie, a nie na oddzielnych kartach pamięci instalowanych w gniazdach DIMM. Pamięć LPDDR5X może wymieniać dane z jednostką centralną z olbrzymią szybkością 1 TB/s, czy 30 razy szybciej niż z pamięcią DIMM.

Nvidia informuje, że układy Grace CPU Superchip i Grace Hopper Superchip pojawią się oficjalnie w jej ofercie pod koniec tego roku albo na początku 2023.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200