Nowe podejścia do wirtualizacji desktopów

Na rynku wirtualizacji pojawili się nowi dostawcy oferujący specyficzne rodzaje produktów wirtualizacji: jeden zapewniający użytkownikom możliwość przenoszenia swoich desktopów w pamięci USB i drugi, "dostarczający" desktopy za pośrednictwem przeglądarki.

Firma MokaFive opracowała produkty Virtual Desktop Solution i LivePC, które pozwalają na centralne zarządzanie wirtualnymi desktopami zapełniając jednocześnie użytkownikom pamięć USB, która pozwala im na przeniesienie stanu komputera z jednego desktopa i podjęcie pracy na innym.

Z kolei firma Stoneware sprzedaje oprogramowanie o nazwie webOS, które umożliwia udostępnianie pracownikom wirtualnych desktopów za pośrednictwem przeglądarki internetowej.

Głównymi dostawcami środków wirtualizacji desktopa są Microsoft, VMware i Citrix. Jednak MokaFive i Stoneware wybrały specyficzny sposób dostarczania wirtualizacji desktopa. MokaFive udostępniła wczesną wersję swojej technologii w postaci pakietu programowego lub w formule SaaS (Software-as-a-Service). Finalna wersja 1.0 ma być dostępna pod koniec drugiego kwartału br. Rozwiązanie jest odmiennie niż większość oferowanych na rynku produktów wirtualizacji, które pracują na serwerach zaplecza. Maszyny wirtualne MokaFive pracują lokalnie, przenoszone w pamięci USB, co pozwala użytkownikom na pracę nawet bez połączenia webowego. Jednocześnie system daje administratorom szerokie możliwości centralnego zarządzania desktopami i planowania uaktualnień. Jeżeli użytkownik pracuje offline, uaktualnienia mogą być ładowane automatycznie w momencie, kiedy użytkownik podłączy się do sieci firmowej.

Firma uważa, że ten model wirtualizacji pozwala na pełne wykorzystanie możliwości procesorów laptopów i desktopów.

Technologia stosowana przez firmę została opracowana na Uniwersytecie Stanford i była inspirowana produktem wirtualnego desktopa opracowanym przez Sun Microsystems o nazwie Sun Ray. Firma oferuje na razie bezpłatne wersje rozwiązania w modelu SaaS.

Firma Stoneware, która wystartowała cztery lata temu z technologią portali webowych o nazwie webNetwork, udostępniła oprogramowanie wirtualizacji webOS w lutym br. Wirtualizowany desktop, zbudowany w technologii AJAX i dostarczany za pośrednictwem przeglądarki, może być uważany za alternatywę wirtualnych sieci prywatnych, które pozwalają użytkownikowi uzyskać dostęp z każdego miejsca gdzie dostępne są połączenia internetowe.

Desktop webowy daje użytkownikom dostęp do dowolnej aplikacji, niezależnie od tego czy jest ona hostowana czy rezyduje na serwerze korporacyjnych. Według zapewnień firmy technologia pozwala na uruchomienie ponad tysiąca desktopów na pojedynczym serwerze, ponieważ nie wirtualizuje całej instancji Windows, a jedynie prosty desktop. Cena produktu zaczyna się od 4 tys. USD za 10 równolegle pracujących użytkowników.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200