Nowe pamięci SDRAM

Producenci układów półprzewodnikowych bronią się przed spadkiem cen, przyspieszając wprowadzanie nowych technologii.

Producenci układów półprzewodnikowych bronią się przed spadkiem cen, przyspieszając wprowadzanie nowych technologii.

Mitsubishi Electric zapowiedziała szybki wzrost produkcji 64 Mb układów pamięci SDRAM w tajwańskich zakładach joint venture tej firmy, a firma NEC opracowała nową wersję pamięci, które mają o 50% mniejsze wymiary od układów standardowych i ułatwią ich zastosowania w elektronicznych urządzeniach przenośnych powszechnego użytku.

Powerchip Semiconductor (joint venture Mitsubishi Electric, Umax Data Systems i Kanematsu) rozpoczęła masowe wytwarzanie 64 Mb układów pamięci SDRAM. Zdolność produkcyjna fabryki to 3 mln układów miesięcznie do końca br., zwiększając całkowitą podaż układów pamięci przez Mitsubishi do poziomu ok. 8 mln miesięcznie.

Natomiast NEC wprowadził do sprzedaży nowe 64 Mb moduły SDRAM w szczególnie małych obudowach D2BGA (Die Dimension Ball Grid Array), które mają wymiary tylko 7,83 x 14,76 mm. Dotychczas oferowane układy były konwencjonalnie umieszczane w obudowach o wielkości 12 x 23 mm. Masowa produkcja pamięci D2BGA ma rozpocząć się w listopadzie br., a NEC przewiduje ich zastosowanie m.in. w fotograficznych i komputerach naręcznych.

Rozwój zaawansowanych technologii i przyspieszone wprowadzanie do produkcji nowych wersji pamięci SDRAM o wysokiej gęstości upakowania elementów półprzewodnikowych jest m.in. efektem silnej konkurencji rynkowej i wysokiej podaży pamięci. W ich efekcie ceny układów 16 Mb na wolnym rynku obniżyły się w ostatnim czasie do niskiego poziomu 1,8-2 USD. Producenci liczą na wyższy poziom zysku przy sprzedaży nowych układów 64 Mb, ale ich ceny również systematycznie obniżają się - obecnie wynoszą one ok. 8-10 USD. Z punktu widzenia użytkowników jest to sytuacja korzystna - w dalszym ciągu mogą oni oczekiwać, że pamięci półprzewodnikowe będą względnie tanie. Jednocześnie silna konkurencja nie wpływa na istotne ograniczenie produkcji, a wywołuje raczej przyspieszony rozwój technologii.


TOP 200