Nowe oznakowanie procesorów Intela

Intel w połowie 2006 r. wprowadzi do swojej oferty układy scalone kolejnej generacji, oparte na nowej 65 nanometrowej architekturze. Chipy o firmowej nazwie Core 2 Duo będą oznaczane pięcioznakowym kodem.

Firma zamierza udostępnić swój desktopowy procesor o nazwie kodowej Conroe w lipcu, a miesiąc później na rynek wejdzie układ przeznaczony dla notebooków (o nazwie kodowej Merom). W lipcu pojawi się też procesor do instalowania w serwerach. Ten produkt nosi nazwę kodową Woodcrest, nie będzie jednak objęty nowym systemem nazewnictwa.

Wszystkie trzy procesory są oparte na nowej mikroarchitekturze Core, produkowane będą przy użyciu technologii 65 nm. W ramach nowego planu marketingowego, procesory do instalowania w notebookach i desktopach będą nosić nazwę kodową Core 2 Duo i będzie im towarzyszyć kod składający się z pięciu znaków.

Zobacz również:

  • Intel wstrzymuje rozbudowę swojej fabryki w Izraelu
  • Szef Intela nie odpuści. Stawia na walkę z Nvidią o dominację na rynku chipów AI
  • Intel Core - wyjaśniamy nazewnictwo nowych układów CPU Intela

Pierwszy znak (litera) określa moc pobieraną przez układ. Litery U to bardzo niski pobór mocy (poniżej 15 W); litera L to niski pobór mocy (15 do 24 W); litera T to standardowy pobór mocy, charakterystyczny dla systemów przenośnych (25 do 55 W); litra E to standardowy pobór mocy, charakterystyczny dla systemów desktopowych (55 do 75 W) i wreszcie litera X to bardzo duży pobór mocy (powyżej 75 W).

Kolejne cztery znaki (cyfry) to kod określający rodzaj układu i jego charakterystyczne cechy (np. układy Conroe należą do linii 4000 i 6000, a układy Merom do linii 5000 i 7000). Inne znaki definiują określone cechy układu, np. przynależność do określonej platformy (takiej jak Centrino - notebooki; Viiv - komputery domowe; czy vPro - PC dla biznesu).

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200