Nowe oblicze "cienkiego klienta"

Na przeciwległym końcu jest "klient zerowy" - najczęściej procesor zagnieżdżony w panelu LCD. Po podłączeniu myszy i klawiatury, mamy najcieńszego klienta z możliwych. Klienty zerowe są najlepiej dostosowane do standardowych usług terminala graficznego i implementacji VDI dla mało obciążających aplikacji.

Niezależnie od wyboru sprzętu, cienki klient wymaga zarządzania i uaktualniania, choć nie tak częstego i trudnego, jak ten tradycyjny. Generalnie, administrowanie cienkim klientem wymaga narzędzi i struktury dostarczanej przez jego dostawcę.

Zobacz również:

  • AI w walce z przestępstwami finansowymi
  • Grupa hakerów LockBit unieszkodliwiona
  • Tożsamość użytkowników celem ataków w Europie

Nie ma jednoznacznej kalkulacji zasobów fizycznych, jakie będzie potrzebowała desktopowa VM. Dla VDI VM, obsługującej jedną aplikację, najlepiej nie schodzić poniżej 384 MB RAM, a praktycznie można decydować się na jedną CPU i 512 MB RAM. W większości przypadków desktopowa VM będzie bardziej wrażliwa na brak zasobów RAM niż CPU.

Nowe oblicze "cienkiego klienta"

VMware VDI (VMware View)

Wybór sprzętu klienckiego do wdrożenia VDI związany jest bezpośrednio z wybranym rozwiązaniem VDI. Niektóre urządzenia cienkiego klienta nie będą pracować z niektórymi rozwiązaniami VDI, inne ściśle współpracują jedynie z określonym protokołem. Najpopularniejsze protokoły, głównie RDP i ICA, mają zapewnione szerokie wsparcie niemal na każdej platformie i urządzeniu, od Windows po Linux, Mac OS i smartfony.

Jeżeli planuje się bazową implementację VDI w stylu "call-center", wystarczy klient z najniższej półki. Jeśli zakłada się wykorzystywanie pewnych lokalnych aplikacji na kliencie, zamiast łączenia z zapleczem VDI, to potrzebny jest lepiej wyposażony klient, z większą pamięcią i szybszą CPU, a także większymi możliwościami graficznymi. Aczkolwiek należy być świadomym, że jeżeli wybiera się cienkiego klienta opartego na Windows, to ponosi się koszt nie tylko za licencje VDI i desktopowe instancje Windows, ale także za licencje Windows na cienkim kliencie. W rezultacie płaci się trzykrotnie za tę samą sesję użytkownika.

Większość cienkich klientów obsługuje popularne rozwiązania VDI, zatem zgodność klienta generalnie nie stanowi problemu, ale już zarządzanie nim - tak. Nawet jeżeli klient nie ma dysku i pełnego systemu operacyjnego, to nadal wymaga okazjonalnego uaktualniania firmware i innych elementów zarządzania.

Wykonalne jest także przekształcenie pełnego systemu desktopowego w klienta VDI. I tak np. projekt open source "Thinstation" oferuje różne pakiety cienkiego klienta dla zwykłych desktopów. Mogą być one instalowane na lokalnym dysku lub wgrywane bezpośrednio z sieci. Ta druga metoda pozwala na usunięcie lokalnego dysku twardego, aby zmniejszyć prawdopodobieństwo uszkodzenia. Wykorzystanie istniejącego sprzętu jest szczególnie efektywne z punktu widzenia zmniejszenia kosztów bezpośrednich, ale nie obniży zapotrzebowania na energię na poziomie desktopów.

Klient zerowy zapewnia największą oszczędność energii i wymaga niewielu zabiegów konserwacyjnych.

Ufaj, ale sprawdzaj

Chociaż oczywiste jest, że VDI - podobnie jak usługi terminalowe i tradycyjny desktop - nie może rozwiązać wszystkich problemów desktopowych, realne korzyści może przynieść mieszanka różnych technik. Usługi terminala graficznego mogą być użyte do aplikacji, które zapewniają wsparcie tych usług, a VDI do tych, które nie funkcjonują w ich środowisku.

VDI jest solidnym rozwiązaniem, zapewniającym możliwość przetwarzania desktopowego po stronie serwerowej, ale nie jest to rozwiązanie dla wszystkich środowisk. Scenariusze, w których VDI pracują dobrze, są takie same jak dla usług terminalowych, z dodatkowymi korzyściami większej kompatybilności aplikacyjnej i większej niezawodności.

Przy dowolnym schemacie cienkiego klienta, zawsze istnieje ryzyko związane z niezawodnością leżącego u podstaw systemu operacyjnego i interakcji aplikacyjnych. Jeżeli farma serwerów obsługuje dziesiątki aktywnych sesji, nagłe uszkodzenie jednego z serwerów powoduje utratę wszystkich sesji z nim związanych. Użytkownicy mają możliwość wznowienia połączenia na innym serwerze, zakładając, że ma wolne zasoby, ale wszystkie niezachowane prace z oryginalnej sesji zostaną utracone.

Biorąc pod uwagę te fakty oraz relatywną "kruchość" niektórych aplikacji, konieczne jest przetestowanie i weryfikowanie każdej aplikacji wykorzystywanej w systemie cienkiego klienta.


TOP 200