Nowe napędy taśmowe

Exabyte i Quantum wprowadziły do swoich ofert nowe napędy taśmowe, projektując je z myślą o małych i średnich firmach.

Gdy dwa lata temu zdecydowano, że technologia taśmowa DDS-4 (Digital Data Storage) nie będzie dalej rozwijana, można się było spodziewać, iż w ofercie Exabyte pojawią się nowe rozwiązania.

Takim nowym rozwiązaniem jest najnowszy produkt tej firmy: VXA-2 PacketLoader. PacketLoader (biblioteka taśmowa) jest pierwszym urządzeniem typu "autoloader" produkowanym przez firmę Exabyte, które zostało zaprojektowane z wykorzystaniem nowej technologii VXA-2. Biblioteka ma wysokość 1U i jest dostarczana razem z 10 taśmami VXA-2 (80 GB) i z wbudowanym czytnikiem kodów paskowych, co pozwala szybko identyfikować taśmy i co za tym idzie sprawnie odczytywać dane.

Zobacz również:

Jak mówi Tom Ward, prezes i dyrektor wykonawczy firmy Exabyte, biblioteka PacketLoader powstała w wyniku porad udzielonych przez firmy Dell i IBM, które mają duże doświadczenie w produkcji urządzeń adresowanych do małych średnich firm. "Dell i IBM powiedziały nam, że użytkownicy czekają na bibliotekę taśmową, która będzie tania i łatwa w obsłudze", dodaje Ward.

Exabyte zamierza pod koniec 2004 roku udostępnić użytkownikom taśmy VXA-3, które zastąpią taśmy VXA-2 stosowane w bibliotece PacketLoader.

Quantum jest drugą firmą, która wzbogaciła rynek tanich bibliotek taśmowych o nowy produkt. Chodzi o urządzenie noszące nazwę SDLT 600.

Jest to już trzecia generacja napędów taśmowych linii SDLT, jaka się pojawia w ofercie firmy Quantum. Napęd SDLT 600 (pojemność 300 GB) jest dostarczany razem z oprogramowaniem DLTSage, które powiadamia administratora o zdarzeniach dotyczących urządzenia. Quantum stosuje też to oprogramowanie w swoich nowych napędach linii P.