Nowe modułowe szafy firmy Rittal

Rittal wprowadził do oferty dwie nowe rodziny szaf TX CableNet oraz VX IT. Są one podstawą modułowego systemu RiMatrix NG. Szafy mają uniwersalną konstrukcję zapewniającą wyjątkowo szeroki zakres zastosowań.

Foto: Rittal

TX CableNet to rodzina szaf przeznaczonych do instalacji pasywnych lub aktywnych urządzeń sieciowych. Szafy wykorzystują innowacyjny, opracowany przez Rittal system zarządzania okablowaniem miedzianym i światłowodowy. Szafy są oferowane w kilkunastu wersjach mających konstrukcję modułową co oznacza, że wiele dodatkowych elementów może być instalowanych niezależnie od wersji. Pozwala to na stworzenie szafy dokładnie dopasowanej do wymagań użytkownika.

Z kolei nowa generacja szaf serwerowych VX IT została zaprojektowana jako modułowy, uniwersalny system odpowiedni dla praktycznie wszystkich popularnych zastosowań. Jest to wszechstronne rozwiązanie, które może być wykorzystywane zarówno jako szafa serwerowa, jak i sieciowa. Oferta obejmuje obecnie szafy o wysokości od 15 do 52 standardowych jednostek U, które pozwalają na budowanie podstawowej infrastruktury dla systemów brzegowych typu Edge Computing, małych serwerowni, centrów danych z chłodzeniem szeregowym, kontenerów IT o modułowej konstrukcji, centrów kolokacji, a także dużych, hiperskalowych centrów danych.

Szafy są podstawowymi elementami platformy RiMatrix NG, która tworzy rozbudowany, modułowy system umożliwiający budowę praktycznie każdej infrastruktury dla centrów danych niezależnie od jej wielkości i zastosowań.

Sieciowe szafy TX CableNet

Nowe modułowe szafy firmy Rittal

Foto: Rittal

Szafy TX CableNet oferują szerokie możliwości różnego rodzaju prowadzenia i zarządzania kablami. Dzięki temu, niezależnie od wybranego wariantu, można uzyskać przejrzystą strukturę i porządek w okablowaniu. W szczególności kable mogą być doprowadzane od dołu lub przez dach szafy z uwzględnieniem krytycznych promieni gięcia dla światłowodów co minimalizuje niebezpieczeństwo ich uszkodzenia.

Jest to rozwiązanie przydatne w systemach wymagających instalacji dużych ilości kabli. Umożliwia ich szybkie i łatwe układanie, a nie mozolne przeciąganie przez otwory. Zewnętrzne prowadnice kabli na krawędziach dachu szafy można zdjąć, położyć wiązkę kabli i ponownie zamontować. Dzięki temu nawet duże wiązki kabli można szybko poprowadzić z sufitu do rozdzielacza. Taki sposób prowadzenie kabli Rittal określa jako „zasadę wodospadu”. Jednocześnie otwarta konstrukcja ramy pozwala również na łatwe wprowadzanie okablowania przez podłogę.

Wstępnie zmontowana, wolnostojąca konstrukcja ramy zwiększa szybkość montażu i ułatwia rozbudowę szaf, a także zapewnia bezpieczeństwo i stabilność konstrukcji. Części boczne szafy można szybko zamontować lub zdemontować, co ułatwia konserwację. Obecnie w ofercie Rittal dostępnych jest 13 wariantów szaf TX CableNet o szerokości 800 mm i wysokościach 2000 mm (42 U) lub 2200 mm (47 U) oraz głębokości 800 mm lub 1000 mm.

Drzwi do szaf są dostępne w wersjach przeszklonej lub perforowanej. Ten drugi wariant jest zoptymalizowany pod kątem wentylacji, bo zapewnia 78 proc. powierzchni perforowanej. Nadaje się szczególnie dobrze do instalowania aktywnych urządzeń sieciowych chłodzonych z zewnątrz przy wykorzystaniu klimatyzacji pomieszczeń. Aktywne komponenty mogą samodzielnie zasysać zimne powietrze z systemu klimatyzacji przez perforowane drzwi przednie i oddawać ogrzane powietrze przez perforowane drzwi tylne.

Przy użyciu systemu monitorowania Rittal CMC III (Computer Multi Control), inteligentnych listew PDU (Power Distribution Units) oraz zestawu czujników można monitorować wszystkie parametry szafy. Integracja z systemem zarządzania budynkiem lub IT pozwala na monitorowanie infrastruktury również na dużych obszarach i w dużych budynkach.

Opcjonalnie urządzenia zainstalowane w szafach można bezpiecznie klimatyzować za pomocą dodatkowego modułu wentylatorowego na płycie dachowej. Jeśli wzrasta zapotrzebowanie na moc klimatyzacji, moduł wentylatorowy można rozbudować do maksymalnie 3. jednostek.

Nowe modułowe szafy firmy Rittal

Foto: Rittal

Uniwersalne szafy VX IT

Sposób konstrukcji szafy decyduje o jej możliwościach. Szafy modułowe wykorzystują wewnętrzną ramę oraz zewnętrzne elementy ścian, drzwi i dachu.

Szafy VX IT wykorzystują system ram o dużej wytrzymałości na obciążenia zapewniając optymalną elastyczność konfiguracji i możliwość instalacji wielu dodatkowych elementów związanych m.in. z zasilaniem i klimatyzacją systemu. Możliwe jest łączenie wielu szaf w dowolnej konfiguracji. Każda rama jest wyposażona w fabrycznie wywiercone otwory o standardowych odległościach, co umożliwia szybkie dodanie akcesoriów do wnętrza bez konieczności wiercenia lub spawania.

Konstrukcja modułowa umożliwia izolację termiczną oraz zastosowanie różnych metod chłodzenia w jednej szafie. Na przykład sprzęt z jednego odizolowanego przedziału można chłodzić za pomocą specjalnego systemu wymiany ciepła, a pozostałe urządzenia mogą wykorzystywać standardowy system chłodzenia.

Obecnie w sprzedaży dostępne są dwa główne warianty szaf VX IT. Wersja standardowa pozwalająca na obciążenie statyczne do 1500 kg oraz „dynamic” maksymalnie 1800 kg według testów przeprowadzonych przez producenta.

W nowym systemie możliwe są rozmaite warianty drzwi i ścian bocznych oraz podłóg i dachów. Natomiast wśród akcesoriów można wymienić m.in. organizery kabli, rozwiązania do monitorowania stanu środowiska, zasilania elektrycznego i zarządzania zasobami w szafie IT. W tym takie elementy, jak PDU, UPS, systemy chłodzenia, moduły do wczesnego wykrywania i gaszenia pożaru oraz listwy LED do sygnalizowania stanu systemu (normalna praca, ostrzeżenia lub awaria), a także automatycznie włączanego oświetlania wnętrza szaf w celu ułatwienia prac serwisowych.

Szafy mogą znaleźć zastosowanie również w systemach brzegowych często lokalizowanych w niekontrolowanych środowiskach, gdzie występują zmiany temperatury otoczenia, przepływów powietrza oraz wilgotności i zanieczyszczeń. Sprawia to, że szafa powinna zabezpieczać zainstalowany w niej system przed pyłem, wilgocią oraz zapewniać optymalną temperaturę pracy, aby wydłużyć czas bezawaryjnego działania infrastruktury. Odpowiednio skonfigurowane wersje szaf VX IT mogą to zapewnić.

RiPanel - Internetowy konfigurator ułatwia projektowanie infrastruktury

Szafy VX IT można projektować ze standardowych elementów IT dostępnych z poziomu internetowego konfiguratora RiPanel. Pozwala on na samodzielne dopasowanie infrastruktury do indywidualnych wymagań użytkownika i ocenę jej kosztów oraz zamówić je w sklepie online MyRittal

Konfigurator umożliwia dobór elementów od bazowej obudowy szafy przez zabudowę wnętrza oraz potrzebne akcesoria, w tym również elementy wykraczające poza standardową ofertę. Wszystkie etapy konfiguracji podlegają automatycznej kontroli poprawności co pozwala na uniknięcie pomyłek i błędów w zamówieniach. Akcesoria mogą być dostarczane osobno, dołączone do zamówienia lub zamontowane fabrycznie.

Infrastrukturę centrów danych z reguły użytkuje się znacznie dłużej niż poszczególne serwery. Jak zapewnia firma Rittal, zapewnienie zgodności i ciągły rozwój szaf VX IT i systemu RiMatrix NG gwarantuje zdolność adaptacji również do pojawiających się zmian i przyszłych trendów technologicznych.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]