Nowe metody ataków na szyfry blokowe

Czy ataki algebraiczne już wkrótce będą równie znane jak kryptoanaliza liniowa i różnicowa? Przekonamy się o tym wkrótce.

Nicolas Tadeusz Courtois, polski kryptolog mieszkający we Francji już od kilku lat publikuje prace na temat ataków algebraicznych, nowej metody atakowania szyfrów blokowych. Ataki te okazały się skuteczne przeciwko wielu testowym szyfrom, nie udało się jednak do tej pory zademonstrować ich skuteczności przeciwko stosowanym w praktyce szyfrom takim jak AES czy 3DES.

Na nadchodzącej konferencji Quo Vadis IV Courtois zademonstruje atak algebraiczny przeciwko szyfrowi o konstrukcji bardzo zbliżonej do AES. Jak podkreśla autor pracy, ataki algebraiczne są o wiele bardziej niebezpieczne niż znane do tej pory techniki kryptoanalizy różnicowej lub liniowej. Ataki algebraiczne wymagają bowiem nawet tylko jednej pary tekstu jawnego i tekstu zaszyfrowanego dla odtworzenia klucza, podczas gdy na przykład w przypadku znanych ataków różnicowych na 3DES potrzeba ich kilkadziesiąt miliardów.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200