Nowe macierze dyskowe EMC

EMC wprowadzi na rynek na początku kwietnia dwie nowe macierze dyskowe, które można wykorzystać do budowania sieci pamięci masowych opartych na połączeniach IP i Fibre Channel.

Nowe produkty noszą nazwy Clariion AX150 i AX150i, i są przeznaczone dla małych i średnich firm, które poszukują łatwych do instalowania i zarządzania pamięci masowych, opartych na innej niż DAS (Direct Attached Storage) technologii.

Macierze AX150 i AX150i mogą przechowywać do 6 TB danych, czyli dwa razy więcej niż produkowane obecnie macierze AX100 i AX100i. Urządzenia zawierają interfejs dyskowy Serial ATA II, który transferuje dane z szybkością 3 GB/s. W przypadku macierzy AX100 i AX100i (zawierających interfejs Serial Advanced Technology Attachment) szybkość ta wynosi 150 MB/s.

Macierze mają wysokość 2U i można w nich umieścić do 12 dysków twardych Serial ATA, każdy o pojemności 250 lub 500 GB (czyli ogółem maks. 6 TB).

Macierz AX150 (porty Fibre Channel) można podłączyć do sieci SAN albo bezpośrednio do serwera. Macierz AX150i zawiera interfejs iSCSI i można ją podłączyć do sieci Gigabit Ethernet.

Obie macierze mogą się komunikować z 10 hostami Windows, Linux, NetWare lub Solaris i są oferowane w dwóch wersjach: z jednokanałowym lub z dwukanałowym kontrolerem dysków.

EMC dołącza do macierzy pakiet EMC Navisphere Express (zarządzanie) i oprogramowanie PowerPath for AX150 (dodatkowe funkcje). Urządzenia wspierają funkcje RAID 5 i RAID 0+1, zawierają bufor o pojemności 512 MB (zasilany z baterii) oraz zapasowe zasilacze i wentylatory.

W opinii specjalistów, najpoważniejszym konkurentem macierzy EMC linii AX są rozwiązania oferowane przez HP, takie jak np. zestaw StorageWorks MSA1000 Small Business SAN Kit, który zawiera macierz HP Modular Smart Array 1000, dwa adaptery HBA (Host Bus Adapter) QLogic SANblade (HBA), ośmioportowy przełącznik Fibre Channel i pakiet zarządzający pamięcią masową.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200