Nowe laboratorium IPv6 częścią międzynarodowej sieci ośrodków szkoleniowych

Firma Cisco i Akademia Górniczo-Hutnicza w Krakowie poinformowały o otwarciu laboratorium do prowadzenia szkoleń i badań dotyczących protokołu internetowego w wersji 6. Laboratorium, które znajduje się w nowym Centrum Informatyki AGH, jest częścią międzynarodowej sieci ośrodków szkoleniowo-badawczych specjalizujących się w IPv6.

Celem laboratorium jest utworzenie otwartego środowiska do weryfikacji rozwiązań, konfiguracji sieci i aplikacji opartych na protokole internetowym nowej generacji, IPv6. Umożliwia ono szkolenie specjalistów w dziedzinie Internetu z wyższych uczelni, administracji państwowej i branży telekomunikacyjnej na temat nowatorskich technologii informatycznych i telekomunikacyjnych związanych z wdrażaniem IPv6. Sprzęt laboratorium w AGH jest dokładną repliką laboratorium RENATER z centralą w Paryżu. Obydwa laboratoria są połączone europejską siecią transmisji danych GEANT używaną przez społeczności naukowe i edukacyjne. Laboratoria są połączone w taki sposób, że możliwe jest wykorzystywanie wolnych zasobów obu ośrodków.

Laboratorium ułatwi AGH uczestniczenie w projekcie 6DEPLOY finansowanym w ramach Siódmego Programu Ramowego Unii Europejskiej, w którym jest zaangażowanych 20 instytucji z całego świata. Laboratoria do szkoleń w obszarze IPv6 tworzone w ramach tej struktury są budowane zgodnie z jednolitą specyfikacją. "Laboratorium iPv6 doskonale uzupełnia bazę laboratoryjną Katedry Informatyki i wpisuje się bardzo dobrze w prowadzony nurt dydaktyki i badań związanych z Internetem Przyszłości. Jego utworzenie stanowi konsekwencje bardzo dobrej współpracy CISCO i AGH i wzmacnia pozycję Katedry Informatyki jako wiodącej jednostki kształcącej we współpracy międzynarodowej specjalistów dla przemysłu IT" - powiedział prof. Krzysztof Zieliński, kierownik Katedry Informatyki AGH.

Zobacz również:

  • Cisco i Microsoft transmitują dane z prędkością 800 Gb/s
W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200