Nowe jest piękniejsze?

Czy dwukrotnie tańsze procesory Pentium 4 i nowy system Windows XP zdołają pobudzić słabnący popyt na komputery PC?

Czy dwukrotnie tańsze procesory Pentium 4 i nowy system Windows XP zdołają pobudzić słabnący popyt na komputery PC?

Ceny procesorów Pentium 4 mogą pod koniec sierpnia br. zostać obniżone nawet o połowę. Intel oficjalnie nie potwierdza tych przewidywań, ale też nie zaprzecza pogłoskom. Niektórzy analitycy rynku uważają, że najnowszy model Pentium 4 1,8 GHz będzie już wkrótce kosztował 260 USD (obecnie 562 USD w partiach po 1000 szt.), natomiast ceny pozostałych układów Pentium 4 i Pentium III spadną 12-45%. Jeśli przewidywania te sprawdzą się, Pentium 4 1,7 GHz będzie kosztował tyle co na początku sierpnia Pentium III 1 GHz.

Przygotowania do wojny...

Tak wysokie obniżki wywołują pogłoski, że Intel zdecydował się na rozpoczęcie kolejnej wojny cenowej, przede wszystkim z firmą AMD, która systematycznie zwiększa swoje udziały w rynku komputerów PC. W II kwartale br. przekroczyły one 20% (Intel kontroluje mniej niż 80% rynku). Jednocześnie AMD zanotowało w ubiegłym kwartale wzrost sprzedaży o 23% (w porównaniu z II kwartałem ub.r.), a Intel - spadek o 12%.

Perspektywa znacznych obniżek cen układów Pentium 4 w porównaniu z Pentium III i Celeron nie jest zaskoczeniem. Już kilka miesięcy temu przedstawiciele Intela zapowiadali, że firma zamierza jeszcze przed końcem tego roku doprowadzić do tego, aby procesory te zostały wprowadzone do większości sprzedawanych modeli komputerów. Natomiast Pentium III ma być powoli wycofywane z produkcji.

... czy obrona przed recesją?

Na znaczące obniżki cen ma wpływ nie tylko konkurencja ze strony AMD i VIA Technologies. Spadek cen bowiem może wpłynąć na wzrost popytu na komputery PC, który w USA - zdaniem firm analitycznych - spadnie w tym roku o ponad 17%. Według raportów Dataquest, amerykański kryzys zaczyna obejmować także Europę, gdzie w II kwartale zanotowano spadek sprzedaży komputerów o 4%.

Podobnych decyzji można ocze- kiwać teraz ze strony AMD, która zapewne obniży ceny układów Athlon i Duron. Ceny innych elementów wykorzystywanych do budowy komputerów PC, takich jak pamięci RAM i dyski, wciąż pozostają na bardzo nis- kim poziomie. Można więc oczekiwać, że we wrześniu komputery PC będą tanieć.

Windows XP przed premierą

Być może z chęcią ożywienia słabnącego rynku PC wiążą się także plany wprowadzenia do sprzedaży - szybciej niż planowano - nowego systemu operacyjnego Microsoftu. Komputery wyposażone w Windows XP pojawią się na rynku już we wrześniu, mimo że oficjalna data premiery tego systemu to 25 października.

Informację tę potwierdzają niektórzy producenci komputerów. Zaprzecza im na razie Microsoft, chociaż - według niektórych analityków - firma ta może udzielić producentom zgody na nieoficjalne wprowadzenie na rynek komputerów z najnowszą wersją okienek. Windows XP w wersji OEM zostanie im udostępniony prawdopodobnie już w końcu sierpnia. Niektóre firmy już dzisiaj oferują komputery z Windows Me, jednak "przygotowane do pracy z Windows XP". Klient może kupić komputer z kuponem uprawniającym do zainstalowania najnowszej wersji Windows.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200