Nowe forum wspierające optyczne sieci SDN

Kalifornijska (USA) firma postanowiła wesprzeć sieci optyczne oparte na technologii SDN (Software-Defined Networking) i powołała do życia otwarte forum, które będzie promować tego rodzaju rozwiązania. Forum OSO (Open Source Optical) skoncentruje swoją uwagę na protokole OpenFlow i oprogramowaniu open source używanym do zarządzania takimi środowiskami sieciowymi.

OSO (którego członkami założycielami są takie firmy, jak Vello, Accelink, CoAdna, CrossFiber, O-Net, PacketLight i Pacnet) zajmie się wszystkimi komponentami sieci optycznych pod kątem ich przydatności w konstruowaniu sieci światłowodowych, których pracą steruje oprogramowanie. Firma Vello przewiduje – a właściwie jest przekonana - że technologia SDN wkroczy już niedługo do sieci optycznych równie intensywnie, jak ma to miejsce w przypadku sieci Ethernet opartych na miedzi. Vello oczekuje, że w ciągu następnych kilku tygodniu do forum przystąpią kolejne firmy zainteresowane rozwijaniem sieci optycznych opartych na technologii SDN.

Forum zajmie się w pierwsze kolejności zapewnieniem zgodności między dostępnymi na rynku narzędziami używanymi do zarządzania sieciami SDN, które wykorzystują do tego celu oprogramowanie oparte na otwartym kodzie. Użytkownicy mają obecnie problem, bowiem decydując się na wdrożenie sieci SDN muszą się liczyć z tym, że są zdani na rozwiązania oferowane im przez jedną firmą. Nie mogą np. rozbudować takiej sieci przez zakup przełącznika SDN produkowanego przez inną firmę, bowiem narażają się na ryzyko, iż nie będzie on funkcjonować poprawnie w danym środowisku sieciowym. Jest to zresztą jedna z przyczyn, dla których firmy z taką ostrożnością, czy wręcz obawą decydują się na wprowadzanie do swoich centrów danych technologii sieciowej SDN.

Zobacz również:

  • Nowa generacja systemu cokołów VX dla szaf sterujących Rittal
  • Nowe forum zapewni technologii AI kontrolowany rozwój

Niektórzy wiodący dostawcy rozwiązań używanych do budowania sieci optycznych – tacy jak Ciena i Cisco – nie zgłosili na razie akcesji do forum OSO. Pocieszające jest jednak to, że obie należą do organizacji zajmujących się technologią SDN (Open Networking Foundation i OpenDaylight Project) i obie często zabierają głos w różnego rodzaju spotkaniach takich, jak Open Networking Summit czy OpenDaylight Summit poświęconych temu tematowi.

Forum OSO zamierza w najbliższej przyszłości przedstawić oprogramowanie open source, które jest w stanie zarządzać każdym z optycznych rozwiązań SDN produkowanych przez członków forum. Pakiet takich narzędzi ma się wkrótce pojawić na witrynie forum. Jego twórcy zapewniają, że wszystkie ogólno dostępne aplikacje SDN, które są zgodne z protokołem OpenFlow 1.4, mogą współpracować z tymi narzędziami. Zostały one bowiem tak zaprojektowane, że stanowią swoistego rodzaju rozszerzenie tego protokołu.

Specjaliści zwracają uwagę na fakt, że forum OSO zamierza działać niezależnie od ONF (Open Networking Foundation) i forsować swoje pomysły w obszarze SDN, nie oglądając się na poczynania innych organizacji, które są mniej zainteresowane sieciami optycznymi. OSO chce proponować własne rozwiązania, które będą oferować nowe funkcjonalności, ale przy zapewnieniu współpracy z dostępnymi obecnie kontrolerami OpenFlow.

Jednak w dłuższej perspektywie forum może się zdecydować na opracowanie własnego kontrolera OpenFlow 10G/40G/100G 1RU o specyficznej konstrukcji typu “pizza box”. Vello zaprezentowała niedawno oprogramowanie do zarządzania takim kontrolerem pełniącym również rolę optycznego przełącznika - Precision Application Networking. Zostanie ono oficjalnie umieszczone w ofercie firmy w drugim kwartale br. Będzie to produkt dedykowany dla sieci 10G. Vello zapowiada, że w drugiej połowie br. zaprezentuje podobne narzędzia wspierające sieci 100G.

Oferowane przez OSO rozwiązania będzie można wdrażać i konfigurować bezpośrednio przy pomocy tej samej konsoli do zarządzania, która jest wykorzystywana do instalowania przełączników Ethernet opartych na protokole OpenFlow. To ważne, ponieważ użytkownicy nie muszą wtedy wdrażać w swoich optycznych środowiskach sieciowych dodatkowych narzędzi czy konsol zarządzania.

O zagadnieniach związanych z sieciami zarządzanymi programowo będziemy mówić podczas pierwszej w Polsce konferencji SDN, która odbędzie się 8 kwietnia 2014r.

Nowe forum wspierające optyczne sieci SDN

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200