Nowe elementy sieci optycznej

Platformy optyczne DWDM dostarcza także koncern Siemens pod postacią światłowodowego systemu Infinity MTS, przeznaczonego przede wszystkim do budowy gigabitowych sieci szkieletowych. Za pomocą tego systemu, zintegrowanego z innymi urządzeniami rodziny TransXpress, uzyskano transmisję bez regeneracji sygnału w zasięgu do 600 km o przepływności sięgającej 3,2 Tb/s (80x40 Gb/s lub 160x10 Gb/s) w jednym włóknie. Najnowszą propozycją Siemensa jest rozwiązanie TransXpress FOX, mające jednocześnie cechy multipleksera i regeneratora. Nowy produkt, wykonany w technologii DWDM, zapewnia transmisję ze zwielokrotnieniem czasowym TDM o podstawowej szybkości 40 Gb/s, ale elastyczne skalowanie multipleksera pozwala na oferowanie usług o szybkościach 2,5, 10 lub 40 Gb/s w pojedynczym kanale optycznym włókna. Platforma jest integralną częścią TransXpress Infinity, koncepcji Siemensa łączenia terminali i węzłów sieciowych, zakładającej realizację dowolnej kombinacji usług z szybkościami 2,5/10/40 Gb/s.

Nowości w okablowaniu strukturalnym

Widoczne zmiany w okablowaniu strukturalnym są coraz częściej związane z wprowadzaniem rozwiązań światłowodowych i modyfikacji w dziedzinie elementów używanych w optycznym sprzęcie aktywnym. Wchodzące obecnie na rynek laserowe źródła światła typu VCSEL (Vertical Cavity Surface Emitting Laser) są już bardziej efektywnie przystosowane do transmitowania wiązki świetlnej także w pasmie 850 nm - lepiej niż tradycyjne diody laserowe LED. Nowe i tańsze źródło światła wymaga jednak systemów okablowania o wyższej jakości. A nowości w tej dziedzinie jest wiele.

Kable z włóknami HiCap

Nowe elementy sieci optycznej

Porównanie charakterystyk włókien wielomodowych (R&M)

Od bieżącego roku firma Reichle & De-Massari zaczęła dostarczać wielomodowe kable światłowodowe, w których zastosowano włókna HiCap wykonane w nowej technologii PCVD (Plasma-activated Chemical Vapour Deposition). Technologia ta pozwala na osiągnięcie ciągłości charakterystyki współczynnika załamania światła na całym przekroju rdzenia (zob. rys.). Inaczej niż w tradycyjnym włóknie światłowodowym - gdzie rdzeń budowany jest z około 100 warstw szkła o różnych współczynnikach załamania światła (rosnącego w kierunku osi włókna) - rdzeń włókna HiCap składa się z ponad 1000 takich warstw, co powoduje znaczne poprawienie ciągłości charakterystyki. Zmiana sposobu produkcji pozwoliła także na wyeliminowanie skokowego spadku współczynnika załamania w samym środku rdzenia.

Występująca w większości włókien dostępnych na rynku skokowa zmiana tego współczynnika ma niestety niekorzystny wpływ na możliwości transmisyjne włókna o podwyższonej przepływności (Gigabit Ethernet). Przy zastosowaniu włókien HiCap istnieje pewność uruchomienia gigabitowych transmisji w obu oknach transmisyjnych: 850 nm i 1300 nm. Firmowe włókna typu HiCap pozwalają na osiągnięcie większych odległości transmisyjnych (do 2000 m) dla technologii Gigabit Ethernet 1000Base-LX/SX. Wszystkie obecnie dostarczane przez R&M kable światłowodowe wyposażone są we włókna HiCap, natomiast dla większych szybkości R&M oferuje specjalne włókna wielomodowe 50/125 μm MaxCap - pozwalające na uruchomienie systemów transmisyjnych wykorzystujących Ethernet 10 Gb/s.

Włókna o średnicy 50 μm

Nowe elementy sieci optycznej

Proponowany standard dla włókien kategorii OM1, OM2, oraz OM3

Początkowo na rynku okablowania strukturalnego występowały dwa rodzaje włókien optycznych: 62,5 μm (głównie rynek amerykański) i 50 μm (stosowane w Europie). Jeszcze do niedawna decydującym czynnikiem przy wyborze rodzaju światłowodu była jego cena, bardziej korzystna dla rozwiązań opartych na włóknach z rdzeniem 62,5 &##956;m. Niestety zbyt wysoki poziom dyspersji w tych włóknach istotnie zaczął ograniczać zasięg transmisji w sieciach z nowym (1999 r.) protokołem gigabitowego Ethernetu, co stało się między innymi przyczyną zwiększonego zainteresowania włóknami o średnicy 50 mm, także kolejnym rozszerzeniem standardów włókien optycznych dla okablowania strukturalnego.


TOP 200