Nowe elementy HTML 5

Wreszcie dostrzeżono problem z multimediami, które w Internecie traktowane są przez producentów rozmaitych rozwiązań w sposób niemal dowolny. Polecenia Audio i Video będą się posługiwały atrybutem Src wskazującym położenie odtwarzanego pliku audio lub wideo, a także dodatkowymi atrybutami Autoplay i Loop. Obowiązkowo ma być odtwarzany format Wav, inne są opcjonalne.

<audio src="spacemusic.mp3" autoplay="autoplay" loop="20000" />

<video src="http://www.cafeaulait.org/birds/sora.mov" />

Element Details jest semantycznym wydzieleniem fragmentu tekstu zawierającego jakieś konkretne szczegóły, np. dane osobowe czy adres.

< details>

<legend>[Sibley, 2000]< /legend>

<p>Sibley, David Allen, The Sibley Guide to Birds, (New York: Chanticleer Press, 2000) p. 247

</p>

</details>

Polecenie Datagrid wydziela uporządkowane informacje i ma współdziałać z takimi poleceniami, jak Table czy List, szczególnie na stronach dynamicznych.

Polecenie Menu będzie służyć jako rama dla zbioru poleceń Command wywołujących jakieś akcje; jak widać, to odmienne znaczenie niż w przypadku znanego z HTML 2.0 i dawno już wycofanego polecenia Menu.

<menu>

<command onclick="alert('first command')" label="Do 1st Command"/>

<command onclick="alert('second command')" label="Do 2nd Command"/>

<command onclick="alert('third command')" label="Do 3rd Command"/>

</menu>

Obecny stan propozycji World Wide Web Consortium pokazuje wyraźnie, że specyfikacja pójdzie bardziej w kierunku semantycznego spojrzenia na strony, aczkolwiek nie będzie oczywiście zmieniać w radykalny sposób samego języka, który w obecnej postaci będzie także w pełni aktualny. Webmasterzy będą mogli jednak uprościć kodowanie, uczynić je bardziej jasnym i przejrzystym.

Wszystko będzie oczywiście zależało od twórców przeglądarek, w jaki sposób i jak szybko zaimplementują nowe propozycje - ostatnie lata pokazywały, że twórcy Firefoksa i Opery, a właściwie napędzających je silników Gecko i Presto, znacznie bardziej przykładali się do implementacji ustaleń W3C. Być może Microsoft, nauczony porażką Internet Explorera w ostatnich dwóch latach, tym razem nie zaśpi i na czas wprowadzi interpretację nowych poleceń. Mamy jeszcze trzy lata do godziny zero.

Ciekawe będzie też, jak ułożą się wzajemne stosunki HTML 4 i XHTML, jako że przecież nie sposób zaprzeczyć zaletom integracji, wzajemnej wymiany informacji między językami opartymi na XML, do których należy XHTML. Życie pokaże, na ile World Wide Web, zdominowana dziś przez blogi, zauważy te korzyści.

W artykule korzystałem z:

Elliotte Rusty Harold :

New elements in HTML 5

HTML 5 - working draft


TOP 200