Nowe dyski twarde WD oferują rekordowe pojemności

WD (Western Digital) zaprezentował w tym tygodniu na odbywającej się w San Francisco firmowej konferencji What’s Next dwa dyski twarde klasy enterprise o bardzo dużej pojemności. Pierwszy ma pojemność 22 TB i nosi nazwę Ultrastar DC HC570, a drugi 26 TB o nazwie DC HC670.

Grafika: WD

Oba dyski mają wielkość 3,5 cala i bazują na rodzimej technologii WD UltraSMR. Obecnie największy produkowany przez WD dysk twardy ma pojemność 20 TB i nosi nazwę Ultrastar DC HC560 o pojemności 20 TB. Zawiera on 9 talerzy, z których na każdym można zapisać 2, TB danych. Dwa nowe dyski mają o jeden talerz więcej, są wypełnione helem (co pozawala zmniejszyć tarcia obracających się z dużą prędkością talerzy) i WD montuje w nich mechanizm TSA (Triple-Stage Actuator).

Oba dyski wykorzystują zaprezentowaną przez WD w zeszłym roku technologię OptiNAND. Dyski bazujące na tej technologii zawierają dodatkową pamięć półprzewodnikową NAND/flash, co znacznie poprawia ich wydajność. Jak nietrudno się domyślić, pełni ona rolę bufora na dane oraz zapobiega utracie danych w przypadku wyłączenia zasilania.

Zobacz również:

  • Apple odkłada projekt budowy autonomicznego samochodu elektrycznego na półkę
  • Nowa era w pojemności dysków twardych

Western Digital wykorzystał też konferencję do pokazania dysku wyposażonego w pamięć półprzewodnikową, który nosi nazwę SSD SN650. To dysk mający specyficzny kształt linijki. Ma on długość 30 centymetrów i szerokość 2,4 centymetrów (to format noszący nazwę E1.L). Jest też dostępny jako standardowy dysk o wielkości 2,5 cala, tak aby można go montować również w tych komputerach, w których nie ma miejsca na instalowanie dysków E1.L. Dysk ma trafić na rynek w drugiej połowie tego roku.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200