Nowe dyski do serwerów trafiają na rynek - mają 22 TB pojemności

Wester Digital wprowadził na rynek nowe dyski HDD przeznaczone dla serwerów. Mowa o modelach z rodzin WD Gold, Red Pro oraz Purple.

Western Digital w maju 2022 roku zapowiedział wprowadzenie na rynek nowej rodziny talerzowych dysków twardych o pojemności 22 TB. Informacje o nowych modelach przekazano podczas konferencji What's Next.

Nowe dyski serwerowe o pojemności 22 TB
Źródło: WD

Nowe dyski serwerowe o pojemności 22 TB

Źródło: WD

Po dwóch miesiącach od zapowiedzi do dostawców trafiły nowe dysku WD Gold, Red Pro oraz Purple Pro. Mowa o dyskach o pojemności 22 TB sprzedawanych jako 3,5-calowe nośniki HDD z kolektorem SATA.

Zobacz również:

  • WD prezentuje nowe dysku SSD SN580 NVMe Gen4 SSD
  • Nowa era w pojemności dysków twardych

Producent informuje, że tak dużą pojemność osiągnięto dzięki 10-talerzowej konstrukcji. Całość opiera się na układach ePMR oraz OptiNAND z rozwiązaniem ArmorCache.

Do sklepów trafią dyski dedykowane do różnych odbiorców: Ultrastar DC HC570 dla centrów danych, WD Gold dla przedsiębiorstw oraz małych i średnich firm, WD Red Pro dla systemów NAS w małych lub średnich firmach oraz WD Purple Pro dla sieciowych rejestratorów wideo do ciągłego prowadzenia monitoringu.

Wszystkie dyski zamknięto w 3,5-calowej obudowie oraz wyposażono w interfejs SATA III 6 Gb/s. Wyposażono je w 512 MB pamięci podręcznej oraz prędkość obrotową na poziomie 7200 rpm/min. To standardowe parametry dla 3,5-calowych nośników HDD.

Głośność w spoczynku wynosi 20 dBA, a podczas przeciętnej pracy 32 dBA.

Najbardziej imponujące parametry posiada model z rodziny WD Gold. Producent przewiduje, że dysk może nadpisać 550 TB/rok, a maksymalna przepustowość podczas transferu danych wynosi 291 MB/s. MTBF - średni czas do wystąpienia awarii obliczono na aż 2,5 miliona godzin. Ceny w chwili obecnej nie są jeszcze znane.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200