Nowe chipsety, nowe możliwości

Intel przygotowuje nowe zestawy układów BX i NX450 współpracujące z Pentium II.

Intel przygotowuje nowe zestawy układów BX i NX450 współpracujące z Pentium II.

W przyszłym roku na rynku pojawią się wersje Pentium II wytwarzane w technologii 0,25 mikrometra, znane obecnie pod kryptonimem Deschutes. Jednocześnie Intel przygotowuje nowe zestawy układów (chipset) wspomagających pracę tych procesorów - BX oraz NX450.

Zestaw BX prawdopodobnie pojawi się w I kw. 1998 r. wraz z procesorem Deschutes do instalacji w gnieździe typu Slot 1. Układy te będą przeznaczone przede wszystkim do komputerów PC, a wykorzystujące je systemy będą mogły, podobnie jak obecnie, być wyposażane w maksymalnie dwa procesory oraz pamięć podręczną L2 nie większą niż 512 KB. Najważniejszą zaletą zestawu BX jest szybsza szyna systemowa i dostęp do pamięci przy częstotliwości 100 MHz.

Natomiast zestaw NX450 ma być przeznaczony głównie dla serwerów wykorzystujących płytę główną z nowym gniazdem Slot 2. Mają się one pojawić na rynku w II połowie 1998 r. Slot 2 i zestaw NX450 umożliwią budowę komputerów wyposażonych w 4 układy Deschutes, do 2 MB pamięci podręcznej L2, pracującej z pełną częstotliwością procesora, a także łączenie systemów w klastry. Ponadto chipset będzie obsługiwał cztery, a nie dwa porty szeregowe USB (Universal Serial Bus), oraz nowego typu uniwersalne gniazdo Device Bay, wykorzystujące interfejs IEEE 1394 (FireWire).

Możliwość łączenia 4-procesorowych komputerów w klastry umożliwi budowę skalowalnych systemów o dużej wydajności, pełniących funkcje serwerów dla dużych przedsiębiorstw. Jak wynika z nieoficjalnych informacji, jednym z wewnętrznych celów jest osiągnięcie przez 4-procesorowy system z Deschutes wydajności 12 tys. transakcji na minutę.


TOP 200