Nowe centrum NASK

Kolejne usługowe centrum danych NASK zostało oficjalnie otwarte 1 października praktycznie w centrum Warszawy przy ul. Rakowieckiej. Rakowiecka Data Center (RDC) jest zlokalizowane na terenie należącym do SGGW tuż przy stacji metra Pole Mokotowskie. Jest to trzeci tego typu obiekt tego operatora w Warszawie, a NASK jeszcze w tym roku planuje otwarcie podobnego centrum danych w Gdańsku, a później kolejnego w Krakowie.

Są to tzw. centra kolokacyjne, a więc NASK oferuje dzierżawę powierzchni w serwerowni wyposażonej w odpowiednią infrastrukturę zapewniającą wysoki poziom dostępności i bezpieczeństwa zainstalowanych serwerów oraz zestaw usług dodatkowych znajdujących się w ofercie operatora. Zainteresowana firma może skorzystać z infrastruktury instalując własne serwery w udostępnianych przez NASK szafach stelażowych lub wykorzystać własne szafy. Możliwe jest wynajęcie dowolnej powierzchni nawet 1U, całej szafy 42U, a także odseparowanych modułów o wielkości 1/2 lub 1/4 szafy.

Klasyczna architektura RDC

Nowe centrum danych NASK zostało zbudowane w istniejącym zmodernizowanym budynku według starych, klasycznych zasad projektowania tego typu obiektów. Zastosowano podniesioną podłogę oraz centralny system klimatyzacji doprowadzający zimne powietrze od dołu szaf.

Każda z szaf zainstalowanych w RDC ma liczniki pomiaru zużycia energii, a więc użytkownik wynajmujący cały stelaż może płacić za rzeczywiste, a nie nominalne zużycie mocy. NASK oferuje umowy SLA określające jakość świadczonych usług, które obejmują takie parametry, jak gwarancja dostępności usługi, czasu usunięcia awarii, dostępności urządzenia IP terminującego usługi w data center NASK, średniego opóźnienia oraz średnich strat pakietów.

RDC jest połączone z siecią NASK za pomocą dwóch niezależnych łączy światłowodowych do różnych węzłów sieci, a serwery mają dostęp do sieci Gigabit Ethernet.

Centrum danych jest wyposażone jest w redundantny system klimatyzacji precyzyjnej kontrolujący i utrzymujący stałą temperaturę 20°C i wilgotność 55%. Cztery obecnie zainstalowane klimatyzatory pracują w układzie N+1 zapewniając gotowość sprzętu nadmiarowego do użycia w przypadku awarii. RDC jest zasilane przez dwa niezależne transformatory i dwa zasilacze UPS z podwójną konwersją online.

Na styku RDC z siecią Internet, na życzenie klienta mogą zostać zaimplementowane mechanizmy ochrony i kontroli dostępu (Access Control List). Kolejny poziom zabezpieczeń polega na opcjonalnym zastosowaniu technologii dostępnych na poziomie przełącznika sieci lokalnej (Private VLAN) pozwalającej na separację ruchu kierowanego do urządzeń Klientów. Dodatkowo dla zapewnienia bezpieczeństwa zasobów posadowionych na maszynach w RDC

Nowe centrum NASK

NASK zapewnia zaporę firewall klasy operatorskiej, który pozwala na zminimalizowanie zagrożeń napływających od strony sieci zewnętrznej przez filtrowanie ruchu oraz opcjonalnie inne funkcje zabezpieczeń wymagane przez użytkownika, jak mechanizmy ochrony i kontroli dostępu ACS (Access Control List) lub przełączniki Private VLAN pozwalające na separację ruchu kierowanego.

Biznesowe kalkulacje

Jak mówią przedstawiciele NASK, inwestycja w RDC jest odpowiedzią na rosnące zainteresowanie polskich przedsiębiorstw usługami kolokacyjnymi. Lokalizacja tego ośrodka w centrum Warszawy ma oczywiście zalety i wady. RDC może być atrakcyjną ofertą dla użytkowników którzy chcą mieć łatwy i względnie szybki dostęp do centrum. Z drugiej strony należy się liczyć z wyższymi kosztami utrzymania. Jak przyznaje Tomasz Chlebowski, dyrektor NASK ds. sprzedaży, mogą one być wyższe o ok. 10%. Ale nie musi to mieć bezpośredniego odzwierciedlenia w cenach usług, które są kalkulowane i negocjowane zależnie od ich zestawu zamawianego przez użytkownika.

W tego typu usługowe centra danych inwestuje nie tylko NASK i w kraju powstaje ich coraz więcej. Z reguły są one wykorzystywane przez średnie przedsiębiorstwa, które unikają w ten sposób konieczności kosztownej inwestycji w infrastrukturę, która ma obsługiwać tylko kilka lub kilkanaście serwerów. Ale na korzystanie z takich usług decydują się też duże firmy. Kolokacyjne centra danych mogą służyć na przykład jako ośrodki zapasowe, a jedno z takich centrów NASK w warszawskim Ursusie zostało w całości wynajęte jednej firmie.

Można oczekiwać, że rynek usług kolokacyjnych będzie się szybko rozwijał, a rosnąca konkurencja spowoduje spadek cen. NASK przewiduje taki scenariusz w swoich kalkulacjach biznesowych. Firma chce zbudować swoja pozycję na rynku wyprzedzając konkurencję, a jednocześnie już przygotowuje się do rozszerzenia swojej oferty. Powierzchnia RDC może zostać blisko 3-krotnie rozbudowana, a NASK już planuje budowę kolejnego znacznie większego centrum kolokacyjnego w okolicach Warszawy. Jego lokalizacja nie jest na razie ujawniana

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200