Nowe błędy w GMail

Badacze z HBX Networks odkryli w serwisie GMail błędy, pozwalające na czytanie cudzej poczty.

Błąd został odkryty podczas testowania napisanego w Perlu skryptu do rozsyłania newslettera do zaprzyjaźnionych osób. Skrypt nieprawidłowo budował adres email nadawcy, zapominając o nawiasie trójkątnym na końcu adresu.

Odbiorca takiego listu otrzymywał "prezent" w postaci losowych fragmentów cudzej poczty. Biorąc pod uwagę charakterystykę błędu, można przypuszczać że oryginalna aplikacja GMail w którymś miejscu nie zauważa braku nawiasu kończącego linię i dokleja do wysyłanej poczty przypadkowy blok pamięci - w tym przypadku zawierający cudzą pocztę.

Serwis GMail jest wciąż w fazie beta, nie należy więc mieć specjalnych pretensji że są w nim znajdowane dziury.

Problem ten jest jednak dobrym przykładem jak łatwo popełniać w aplikacjach webowych błędy, mające duży wpływ na bezpieczeństwo.

Więcej informacji: http://dump.hbx.us/gmail_bug_hack/

Aktualizacja: 14 stycznia 2005 14:38

Google poinformowało o załataniu błędów odkrytych w GMail przez HBX. Czy na długo? Przypomnijmy że niedawno odkryto również błędy w Google Desktop Search, a wcześniej w 2004 roku głośne były dziury w innych serwisach udostępniajacych email przez WWW - Hotmail i Yahoo.

Google, znane do tej pory jako firma stawiająca prostotę i bezpieczeństwo bardzo wysoko na liście priorytetów, ewoluowała do korporacji - wraz ze wszystkimi związanymi z tym konsekwencjami.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200