Nowe arkusze kalkulacyjne pod DOS

Nowe wersje arkuszy kalkulacyjnych, pracujących w środowisku DOS, wprowadzają na rynek Borland (Quattro Pro 4.0) i Lotus (1-2-3 wersja 2.4 i 3.4).

Nowe wersje arkuszy kalkulacyjnych, pracujących w środowisku DOS, wprowadzają na rynek Borland (Quattro Pro 4.0) i Lotus (1-2-3 wersja 2.4 i 3.4).

Borland rozpoczął już dystrybucję swego programu w Stanach Zjednoczonych. Nowa wersja została wzbogacona o sterowanie Speedbaru przyciskiem (push-button) i umożliwia graficzną prezentację danych, dysponuje również funkcjami do analizy graficznej. Testujący dają programowi wysokie noty, a zwłaszcza chwalą poprawę szybkości działania. Tryb Wysiwyg jest wyraźnie szybszy niż w poprzedniej wersji. Użytkownicy LAN chwalą także nowe możliwości obsługi przez okna dialogowe, które wyraźnie ułatwiają zmianę katalogu i napędu. Quattro Pro 4.0 kosztuje w Stanach Zjednoczonych 500 USD. Użytkownicy wersji 3.0 płacą natomiast za zmodernizowany program tylko 80 USD.

Rozprowadzanie arkusza Lotusa ma się rozpocząć pod koniec kwietnia. Wersja 2.4 przeznaczona jest dla komputerów mających 640 kB RAM, natomiast 3.4 dla PC z 1 MB pamięci roboczej. Oba pakiety posiadają Smartikony. W odróżnieniu od wersji dla Windows nie mogą one jednak być ani powiększane, ani pomniejszane. Możliwa jest natomiast zmiana zestawu ikon. Arkusz wzbogacony jest o funkcje druku w poprzek. Wersja 2.4 dysponuje ponadto Backsolverem, za pomocą którego dają się rozwijać scenariusze "co by było, gdyby". W Niemczech wersja 2.4 ma się ukazać na początku maja, natomiast na wersję 3.4 trzeba będzie poczekać do końca lipca. Przewiduje się, że ich ceny utrzymają się na dotychczasowym poziomie.


TOP 200