Nowe architektury z Redmond

Microsoft przesunął termin tegorocznej europejskiej konferencji TechEd ze względu na premiery nowych produktów, w tym przede wszystkim .Net Framework 3.0.

Microsoft przesunął termin tegorocznej europejskiej konferencji TechEd ze względu na premiery nowych produktów, w tym przede wszystkim .Net Framework 3.0.

W tym roku konferencja TechEd 2006 Europe odbywała się nie jak zwykle w lipcu, ale w listopadzie. Przesunięcie miało związek z planowanymi premierami. Na konferencji Microsoft ogłosił bowiem, że dostępne są .Net Framework 3.0, Visual Studio 2005 Tools for Office 2007, System 2007, Windows Vista, a także beta 2 ASP.Net AJAX Extensions (o nazwie kodowej Atlas). Do końca br. ma się pojawić ponad 100 kontrolek w ramach tej architektury. Podczas konferencji pokazywany był także SQL Server 2005 Compact Edition - wersja lokalnej bazy SQL, którą można dołączyć do własnej aplikacji.

Wbudowane .Net

Tegoroczny TechEd poświęcony był w znacznym stopniu rozwiązaniom dla urządzeń wbudowanych. Prawdopodobnie po raz pierwszy Microsoft zaprezentował publicznie .Net Microframewoerk - specjalną, okrojoną wersję .Net, która de facto jest niezależnym systemem operacyjnym działającym na urządzeniach o koszcie wytworzenia poniżej 1 USD. Dla porównania platforma dla Windows CE to co najmniej 80 USD za urządzenie. Ta wersja .Net ma działać m.in. na wyświetlaczach SideBar w nowej generacji notebooków i klawiatur.

Może być też wykorzystana jako narzędzie do tworzenia warstwy użytkowej danego urządzenia, np. pilota.

Jednym z nowych rozwiązań Microsoftu, pokazywanych na konferencji TechEd, był również Linq - motor do tworzenia zapytań. To bardzo ciekawa koncepcja, gdzie - dzięki typom anonimowym i tzw. wyrażeniom lambda - można w dosyć naturalny sposób łączyć wyrażenia operujące na zbiorach z normalnym kodem C#. Źródłem zbioru może być dowolna kolekcja .Net, DataSet, XML i baza danych. W obecnej wersji Linq można łączyć różne źródła danych, np. wygenerować przecięcie kolekcji z tabelą bazy danych. Na TechEd niestety nie było podanych informacji o Entity Data Model - koncepcji "wyższego" poziomu, gdzie definiowane są pewne pojęcia z danej domeny i wyrafinowana struktura obiektowa.

Jakościowo dobra architektura

Patrząc na treści większości sesji, dużo tematów dotyczyło "porządnej" architektury rozwiązań. Warto tu odnotować, że dotychczas Microsoft kładł nacisk na dużą łatwość tworzenia rozwiązań. Obecnie jest to wciąż podkreślane, ale coraz więcej sesji pokazuje jak użyć narzędzia, tak aby powstało solidne rozwiązanie. Większość partnerów podkreśla obecnie, że ich dodatki - czy to do Visual Studio .Net, czy jak w przypadku GenWise samodzielne pakiety IDE - szybko generują nowe rozwiązania.

Wśród szerokiej gamy rozwiązań partnerskich warto przybliżyć dwa produkty. Infragistic zaprezentował siatkę o specjalnym trybie prezentacji, w którym można oglądać poszczególne wiersze jak karty na trójwymiarowej karuzeli. Co ważniejsze - dzięki dużej elastyczności WPF - jest to po prostu inny sposób prezentowania danych, tryb działania kontrolki. Z kolei Códice Software opracowała narzędzie do kontroli wersji, gdzie w ciekawy sposób pokazano związki pomiędzy poszczególnymi wersjami czy odgałęzieniami w drzewie ze źródłami. Na przestrzeni trójwymiarowej można zobaczyć, które elementy były łączone, gdzie następowało odgałęzienie i kto je spowodował. W przypadku dużych "drzew" i rozproszonego zespołu pozwala to szybko zorientować się w zależnościach w projekcie.

Zastosowania praktyczne

Europejska edycja konferencji TechEd zawierała tylko sesje deweloperskie. W ich trakcie przedstawiciele Microsoftu przekazywali nie tylko wiedzę teoretyczną, pojawiały się także pierwsze przypadki zastosowań najnowszych produktów koncernu z Redmond. Przykładowo informatycy z Lotniska w Zurichu pokazali, w jaki sposób - używając Windows Presentation Framework (WFP), elementu .Net 3.0 - można zbudować warstwę prezentacyjną dla systemu zarządzania lotniskiem, gdzie np. od razu widać lokalizację samolotów, a po "wejściu głębiej" pokazują się szczegóły danego miejsca. Stworzono także interaktywną mapę, gdzie na bieżąco agregowane są dane z różnych czujników na lotnisku.

Inny przykład to sklep internetowy opracowany przez OTTO Group, który - jak twierdzą przedstawiciele tej firmy - został oparty na "zupełnie nowej filozofii zakupów online". Interfejs użytkownika wykorzystuje WPF do prezentacji katalogu produktów. W rozwiązaniu tym wykorzystywany jest także Windows Communication Foundation (WCF) do komunikacji oraz rozwiązanie CardSpace do potwierdzania tożsamości klienta.

Na konferencji TechEd pojawiła się również ciekawa prezentacja rozwiązania pokazującego, w jaki sposób można oprzeć na Microsoft system wsparcia łańcucha dostaw. Warto dodać, że mówiąc o tym pakiecie należy pamiętać, iż rozwiązanie to ma nie tylko elementy klienckie, ale też rozbudowaną infrastrukturę serwerową, jak np. SharePoint 2007 czy Forms Server, który potrafi w trybie online udostępniać formularze InfoPath. Natomiast Exchange 2007 udostępnia pełną funkcjonalność za pośrednictwem usług Web. Dzięki temu bez problemu można tworzyć scenariusze, gdzie automatycznie wysyłane są listy e-mail i wykorzystywane foldery w Exchange z poziomu rozwiązań Office.

Imagine Cup 2007 a edukacja

Na konferencji TechEd Microsoft uroczyście ogłosił rozpoczęcie kolejnej edycji konkursu dla studentów Imagine Cup 2007. W tym roku jego tematem przewodnim jest "Wyobraźmy sobie świat z lepszą edukacją". W czasie konferencji można było także porozmawiać z osobami biorącymi udział w programie tzw. student partners, czyli studentami, którzy założyli koła naukowe i współpracują z Microsoft. Przy okazji wywiązała się dyskusja na temat kierunków i roli edukacji. Jeden ze studentów tworzących zwycięską aplikację Mediwatch w Imagine Cup 2006 podkreślał, że choć bardzo chwali sobie na uczelni naukę podstaw teoretycznych, wolałby, aby ćwiczenia i projekty uczelniane odbywały się w nowoczesnych technologiach, tak by przygotować studentów do wymogów rynku pracy. Nie chodzi tu tylko o to, że mają to być narzędzia .Net - choć studenci z Wlk. Brytanii, Włoch i Norwegii podkreślali, że po rozpoczęciu pracy oczekiwana jest dobra znajomość .Net - ale że nie ma to być powszechnie stosowana na uczelniach technologia przestarzała (typu PHP3 czy MySQL 3/4). Technika zmienia się bardzo szybko - i uczelnia powinna równie często uaktualniać program - chociażby ćwiczeń i laboratoriów. Dosyć zabawnie zabrzmiało stwierdzenie jednego ze studentów, któremu własna uczelnia zapłaciła za przygotowanie kursu dla wykładowców, aby ich nauczyć elementów .Net 3.0.


TOP 200