Nowe AS400e dla handlu w sieci

IBM dostarcza nową rodzinę serwerów przeznaczonych do optymalnego wykorzystania sieci Web.

IBM dostarcza nową rodzinę serwerów przeznaczonych do optymalnego wykorzystania sieci Web.

Nowa rodzina serwerów AS400e wyemitowana w dniu 18 sierpnia br. nosi nie tylko nowe oznaczenie "e", ale także zawiera wiele właściwości funkcjonalnych, opracowanych z myślą o małych i średnich przedsiębiorstwach, zamierzających podjąć działalność w zakresie handlu elektronicznego przez zintegrowanie:

  • zapory ogniowej (firewall) w systemie operacyjnym komputerów;

  • poprawienie systemu bezpieczeństwa w celu zapewnienia dobrze kontrolowanego dostępu do określonych aplikacji i zasobów użytkowników dołączonych do systemu przez sieć Web;

  • znacznie powiększonych maksymalnych rozmiarów pamięci i dysków.
Co ważniejsze, IBM w związku z coraz powszechniejszym używaniem systemów AS400 do uruchamiania aplikacji w Internecie i intranecie, zmienił politykę cenową. Obecnie firma dostarcza wyłącznie systemy z nieograniczoną liczbą użytkowników o cenach zależnych od mocy zainstalowanych procesorów. Podniesie to także ceny używanych AS400e, gdyż ich nabywcy nie będą już musieli kupować licencji na system operacyjny.

Systemy AS400e są dostępne w dwu seriach produktów, serii 600 i serii S. Seria 600 jest przeznaczona przede wszystkim dla tych użytkowników aplikacji biznesowych, którzy używają AS400 z terminalami pasywnymi, np. 3270, lub z komputerami PC w roli terminala. Seria 600 składa się z 4 modeli: 600, 620, 640 i 650 oferowanych w 13 konfiguracjach sprzętowych, zaczynając od prostego samodzielnego systemu (czarnego pudełka), po 12-procesorowy system z 20 GB pamięci. Seria S jest przeznaczona dla użytkowników aplikacji o dużej wydajności transakcyjnej lub obsługujących dużą liczbę szybkich stacji roboczych. Początkowo składa się z 4 modeli: S10, S20, S30 i S40, i jest oferowana - od prostego jednoprocesorowego systemu, aż po 12-procesorowy superserwer.

Wszystkie komputery AS400e są oparte na nowym 64-bitowym procesorze PowerPC Apache i korzystają z najnowszej wersji systemu operacyjnego OS400 w wersji 4.1 ze zintegrowaną bazą danych DB2/400.

W celu zachęcenia użytkowników do korzystania z AS400e jako maszyny łatwej do użycia, IBM będzie oferować te komputery z preinstalowanymi aplikacjami do zarządzania produkcji SAP, SSA lub J.D. Edwards.

W trakcie prezentacji IBM zapowiedział nowe rozszerzenia właściwości systemów AS400e, które będą wprowadzane sukcesywnie w 1997 i 1998 r. Będą to:

  • wirtualna maszyna Java;

  • serwer Lotus Domino - do obsługi pracy grupowej, komunikacji i koordynacji, współpracujący z relacyjną bazą danych DB2/400;

  • realizacja Windows NT na pakiecie do systemu zawierającym procesor Pentium, umożliwiający uruchamianie typowych aplikacji biurowych z Windows oraz korzystanie z systemu plików AS400 przez te aplikacje.


IBM Think Digital Summit Poland, 16-17 września 2020
TOP 200