Nowa wersja specyfikacji NC

Uniwersalna specyfikacja DNARD dla komputerów z układem StrongARM.

Uniwersalna specyfikacja DNARD dla komputerów z układem StrongARM.

Digital podjął na początku kwietnia br. wspólnie z Network Computer Inc. (oddział firmy Oracle) prace nad standardem opisującym sposób funkcjonowania komputera sieciowego. Nowa specyfikacja nosi nazwę DNARD (Digital Network Appliance Reference Design) i bazuje na pracy StrongARM. Oracle, reprezentowany przez Network Computer, jest odpowiedzialny za oprogramowanie instalowane w pamięci komputera sieciowego - NC Access. Będzie się ono składać z modułów obsługujących pocztę elektroniczną, sieć Web, aplikacje multimedialne, a użytkownik będzie mógł korzystać z usług programów zarządzających zadaniami i serwerów News Server. Przedstawiciele Digitala informują, że specyfikacja NC Access będzie się w niektórych szczegółach różnić od standardu NC Reference Profile, który opisuje funkcjonowanie komputera NC.

"Nowa specyfikacja bazuje na tych samych rozwiązaniach, które proponuje oryginalny standard NC Reference Profile" (zbiór zaleceń dla komputerów sieciowych pracujących na bazie appletu pisanego w języku Java) - powiedział przedstawiciel Digitala, ale "wspiera większą liczbę systemów operacyjnych".

Analitycy rynku informatycznego nie przywiązują jednak zbyt dużej wagi do tego, że poszczególne firmy proponują różne standardy dla komputerów sieciowych. "Koncepcja komputera sieciowego bazuje na założeniu, że warstwa sprzętowa nie odgrywa w systemie większej roli. Standard opisuje uniwersalną architekturę klienta" - mówi Dan Kusnetzky z International Data.

Specjaliści podkreślają, że dużą zaletą specyfikacji DNARD jest to, że komputery sieciowe platformy Digital Network Appliance Reference Design mogą bez przeszkód współpracować z systemami PC. Obie firmy udostępniają jej szczegóły na eksploatowanych przez siebie serwerach sieci Web, informując jednocześnie, że dwie duże firmy OEM zamierzają wkrótce podjąć produkcję komputerów sieciowych, bazujących na tej specyfikacji. Są to: Funai Electronics (Japonia) i Aranex (USA).


TOP 200